DIA RECEPTY


DIA RECEPTY

Dia Potraviny - Sú Vhodné Pre Diabetikov?

Dia potraviny sú dnes bežnou súčasťou obchodného trhu. V každom väčšom supermarkete nájdete dia kútik s množstvom výrobkov určených pre diabetikov. Kúpite v ňom rôzne sušienky, čokolády, džemy, zmesi na pečenie či trvanlivé pečivo.  Tieto potraviny sa pýšia, že sú „vhodné pre diabetikov“. Je to však pravda

Cukrovka a správny výber potravín

Diabetes mellitus je ochorenie, u ktorého rozoznávame dva typy – cukrovku 1. typu, ktorá sa lieči opakovanou aplikáciou inzulínu, a cukrovku 2. typu, u ktorej je hlavnou súčasťou liečby správny stravovací režim. U oboch typov diabetu platí pravidlo, že strava by mala byť podľa zásad správnej výživy – diabetici by si mali strážiť najmä prísun sacharidov, u diabetikov druhého typu treba dodržiavať aj redukčný režim. Takéto odporúčania počul snáď každý diabetik. Na čo už však lekári neupozorňujú, je dôležitosť správneho výberu potravín, a to aj v rámci dia sekcie. Neznalosť totiž zvádza diabetikov k nákupu a konzumácii nadmerného množstva dia tyčiniek, keksov či čokolád.

V čom sú iné dia potraviny

Rozdiel medzi dia potravinou a obyčajnou potravinou je často minimálny. Podstatou je náhrada repného cukru – sacharózy či hroznového cukru – glukózy za iné sladidlo. Dôvodom je zvýšenie hladiny krvného cukru po konzumácii cukru, následkom čoho dôjde u diabetika k hyperglykémii. Túto nepríjemnosť odstránili práve náhradné sladidlá.

Pokiaľ je v danej potravine použité sladidlo neenergetické (napríklad aspartám), potravina môže mať malé plus, keďže po konzumácii takejto potraviny nebude navýšený energetický príjem, čo ocenia najmä diabetici druhého typu. Na druhú stranu sa do dia výrobkov používa často energetické sladidlo (najmä fruktóza), a tak sa dia potravina od tej obyčajnej, z hľadiska energetického obsahu, nelíši.

Ďalšou nevýhodou dia potravín je často vyšší obsah tuku, ktorý niekedy dosahuje až 35 % hmotnosti výrobku. Navyše je použitý tuk v dia potravinách svojím zložením nekvalitný, jedná sa prevažne o stužené rastlinné tuky o nevhodnom zložení mastných kyselín. 

Pozor na fruktózu

Fruktóza je sacharid, ktorý má oproti glukóze a sacharóze vyššiu sladivosť a nižší glykemický index, čo nabáda k tomu, že sa môže konzumovať vo vyššej miere ako klasický cukor. Výhodou fruktózy je, že sa dostáva do krvi rýchlejšie ako sacharóza, pretože v tráviacom trakte nepodlieha štiepeniu na jednoduchšiu formu a okrem toho pre metabolizáciu nevyžaduje prítomnosť inzulínu. 

Na základe týchto zistení sa kedysi fruktóza diabetikom odporúčala ako neškodné sladidlo. Dnes sa však vie, že nadmerná konzumácia fruktózy u diabetikov má negatívny vplyv na rozvoj dyslipidémii a ďalších metabolických porúch, ktoré zvyšujú riziko vzniku srdcovocievnych ochorení. Vyššia dávka fruktózy tiež zvyšuje inzulínovú rezistenciu a podporuje vznik steatózy – ztukovatenia pečene.

Keďže prirodzeným zdrojom fruktózy je najmä ovocie, veľa diabetikov sa ho stráda konzumovať. Fruktóza bežne obsiahnutá v ovocí je však neškodná (samozrejme pokiaľ diabetik nezje kilo hrozna na posedenie). Dôvodom je obsah vlákniny v ovocí, ktoré brzdí vstrebávanie fruktózy, takže jej koncentrácia v krvi sa nezvyšuje tak, ako po vypití „čistej“ fruktózy v nápoji. Za rizikové možno považovať pitie ovocnej šťavy či sladenie medom.  Neodporúča sa ani sladenie fruktózou vo forme sirupov z ovocia (napríklad agávového či datľového). Pozor by si mali diabetici dávať aj na náhradné sladidlá sorbitol, manitol či erytritol.

Sladidlá - kameň úrazu

Náhradné sladidlá umožňujú konzumovať (nielen) diabetikom celú škálu sladkých výrobkov s čistým svedomím, že neprijímajú cukor. Otázka bezpečnosti konzumácie umelých sladidiel je však kontroverzná. Viacerí tvrdia, že sa tieto látky nezúčastňujú biochemických pochodov v tele tak ako cukry, a teda že nezanechávajú žiadnu metabolickú stopu. Súčasné vedecké výskumy 1 však naznačujú, že konzumácia umelých sladidiel z dlhodobého hľadiska prispieva ku vzniku obezity, inzulínovej rezistencie a zvyšuje dokonca riziko srdcovocievnych ochorení. 

Mechanizmus nie je vedcom ešte stále úplne jasný, no ukazuje sa, že v tom celom sú zapojené naše črevné mikroorganizmy. Počas dlhodobej konzumácie umelých sladidiel dochádza zrejme k prednastaveniu pomeru určitých kmeňov baktérii, kvôli čomu sa navodí dysmikróbia, ktorá následne spôsobí priberanie na váhe a zhoršenie glykemického profilu. Keďže sú výsledky vedeckého bádania často nejednotné, u mnohých sladidiel platí pravidlo predbežnej opatrnosti a hlása sa nepísané pravidlo „všetkého s mierou“.

Aká je legislatíva potravín pre diabetikov?

V súčasnosti platí na Slovensku legislatívny predpis 2, ktorým sa stanovujú požiadavky na výrobky pre diabetikov, ktoré spadajú pod potraviny na osobitné výživové účely. Okrem iného je v prílohe zákona ukotvené, že sú to potraviny, ktoré tvoria čiastkovú alebo celú diétu. Takéto označenie je však zavádzajúce a zbytočne sugeruje diabetikovi zvláštnu užitočnosť potraviny pre jeho zdravie a pre priebeh ochorenia. Aj na základe týchto zistení pristúpilo české ministerstvo poľnohospodárstva pred 2 rokmi k zrušeniu označovania dia výrobkov, ktoré by viacerí uvítali aj na Slovensku.

Z prieskumov európskych inštitúcii 3 totiž vyplýva, že neexistuje dôvod na vypracovávanie špecifických požiadavkov na zloženie potravín pre diabetikov. Pacienti s diagnostikovaným diabetom by si mali vedieť vyberať vhodné potraviny z hľadiska ich režimu, a to z bežnej palety sortimentu. U nás však v obchodoch aj naďalej nájdete značenie „dia“ alebo správnejšie “vhodné pre diabetikov“. Bohužiaľ, veľa diabetikov konzumuje tieto potraviny denne, pričom si neuvedomujú riziká s konzumáciou spojené.

Ako sa v tom vyznať

Dia potraviny by mal diabetik konzumovať rovnako obozretne ako iné. Ešte pred tým, ako si výrobok kúpite, mali by ste si pozorne prečítať etiketu a riadiť sa istými odporúčaniami:

Na etiketách sledujte množstvo energie, sacharidov, tuku, bielkovín, prípadne vlákniny a riaďte sa vašim nadstaveným diétnym plánom. 
Ak je dia výrobok sladený fruktózou, prípadne sladidlami s nižšou, ale predsa len nejakou energetickou hodnotou (sorbitol, mannitol a podobne), mali by ste spozornieť a ideálne výrobok pravidelne nekupovať. 
Nespoliehajte sa na heslovité nápisy na obaloch potravín (napríklad 0 % cukru), radšej si vždy obozretne prečítajte zloženie daného výrobku. 
Ak je na potravine označenie bez pridaného cukru, neznamená to, že výrobok neobsahuje žiadny cukor. Značí to len fakt, že pri výrobe danej potraviny neboli použité žiadne cukry navyše. Potravina však môže obsahovať prirodzene sa vyskytujúce cukry. 
Pozorne sledujte aj to, či sú uvedené nutričné hodnoty na 100 g výrobku alebo na celý výrobok s inou hmotnosťou. V tomto prípade je potom nutné si dané nutričné hodnoty prepočítať na gramáž výrobku.

Najdôležitejším pravidlom, ktorým by sa diabetici mali riadiť je individuálny diétny plán, ktorý im stanovil lekár. (Pozn.: v ČR a iných krajinách zastáva túto funkciu nutričný terapeut, ktorý pacientovi radí, ako sa správne stravovať, aké potraviny sú pre neho (ne)vhodné, na čo si dať pri výbere jedál pozor a podobne). V dietnom pláne by mala byť stanovená potreba energie, sacharidov, tukov a bielkovín. Dbať by sa malo hlavne na pravidelnosť stravy.

Zatiaľ čo u diabetikov prvého typu sa riešia najmä výmenné sacharidové jednotky, u diabetikov druhého typu je nutná celková úprava stravy v rámci snahy o zníženie hmotnosti. Aby sa takýto pacient takpovediac zmestil do svojich nadstavených mantinelov, musí logicky obmedziť niektoré druhy potravín. Ide najmä o potraviny bohaté na cukor a tuky – sladkosti, džemy, údeniny, tučné mäsá a mliečne výrobky, smažené a slané jedlá. Pozor by si mal dať tiež na alkohol.

Absolútne zakázané nie je nič. Áno, aj diabetik druhého typu si môže dopriať raz za čas zákusok, ale len za podmienok, že v daný deň upraví konzumáciu potravín tak, aby jeho energetický prívod (rovnako ako prívod sacharidov, tukov a bielkovín) neprekročil nadstavené normy. Rovnaké pravidlá by mali byť aj pri dia dobrotách. Na pamäti by mal mať diabetik aj to, že mnoho dia sladkostí obsahuje škroby, ktoré sa v tele štiepia na glukózu. Takže aj pri konzumácii dia potravín, ktoré neobsahujú sacharózu ani fruktózu, ale zato škroby, musí počítať s určitým nárastom glykémie a započítať to do svojho denného plánu.

Zhrnutie na záver

Neexistuje žiadna diabetická potravina – t.j. potravina, ktorú môžu diabetici konzumovať úplne bez obmedzenia podľa svojich chutí (snáď len uhorky a podobná vodnatá zelenina). Väčšina výrobcov označuje svoje dia produkty len podľa toho, že neobsahujú sacharózu. Takže dia potraviny sú svojím spôsobom pre diabetika len nebezpečná slovná hračka, na ktorú si treba dať pozor.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Tvarohovo - špaldová bublanina

Tvarohovo - špaldová bublanina

POTREBNÉ PRÍSADY

100 g špaldovej hrubej alebo polohrubej múky 100 g kukuričnej polenty /kukuričná krupica/ 4 ČL kypriaceho prášku 1 ČL vanilkového extraktu alebo treste 500 g tvarohu 140 g masla 2 vajcia 150 ml /asi 12 PL/ agávového sirupu 4 PL citrónovej šťavy ovocie podľa chuti asi 500 g / odporúčam čučoriedky pre priaznivý plvyv na glykémiu/ napr. čučoriedky, maliny,jahody,..

POSTUP PRÍPRAVY

Rúru predhrejeme na 180 C. Tvaroh s maslom vyšľaháme ručným šľahačom vo veľkej mise dohladka. Všetky ostatné suroviny okrem ovocia pridáme do misy k tvarohovej zmesi a vyšľaháme na hladké cesto.\r\nMenšiu formu alebo plech na pečenie vymažeme a vysypeme polentou alebo špaldovou múkou. Vlejeme do nej cesto a poukladáme naň ovocie.\r\nPečieme asi 30 minút.\r\nV koláčiku sú suroviny s nízkym glykemickým indexom a 80-100 g zodpovedá asi 3 SJ. Záleží však od toho koľko a aké tam dáte ovocie.\r\nNajlepšie je čerstvé alebo mrazené ovocie.\r\nVýborne chutí a Váš malý aj veľký diabetik bude mať radosť, že si môže dať aj väčší kus koláča ako obvykle.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Večerný DIA bielkovinový koláč

Večerný DIA bielkovinový koláč

POTREBNÉ PRÍSADY

200 g proteínu (ja som nahradila 100 g ryžového nápoja a 100 g ovseného nápoja), 2 vajcia, 70g kokosu strúhaného, 50 g orechov, 3 PL medu a 3 PL ľanových semiačok, trochu teplej vody.

POSTUP PRÍPRAVY

V mixéri rozmixujeme orechy a kokos na jemnú múčku. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh a žĺtky pridáme do orechovo-kokosovej zmesi. Pridáme med a ľan. Poriadne premiešame a pridávame po lyžičkách vodu, aby sme všetko spojili. Pridáme bielky a poriadne premiešame. Musí to byť dosť husté cesto, nie riedke. Vylejeme na plech 20x20 cm a pečieme na 180C asi 25 minút, povrch pekne zhnedne. Rozrežieme na 6 ks.\\r\\n\\r\\nKalorická hodnota pri použití ryžového a ovseného nápoja:\\r\\n345 kcl, 30g sacharidov, 22,5 g tukov, 6,4 g bielkovín.

Súvisiaci obrázok

DIA Marlenka

POTREBNÉ PRÍSADY

Cesto: 100g kokosového tuku, 2 PL medu, 2 KL octu, 2 PL sódy bicarbóny, 100g hnedého cukru, 6 tabletiek stévie, 2 vajcia, 700 g múky (400 g špaldovej hladkej, 200 g kukuričnej hladkej, 100g pohánkovej), koňak, 1 dcl mlieka.\r\nPlnka: 3x karamelový puding, 600ml mlieka, 6 tabletiek stévie, 2x Olé puding, 3x smotanový karamelový jogurt, karamelové pikao

POSTUP PRÍPRAVY

- CESTO: sódu bicarbónu, ocot, tuk, cukor, stéviu a med dáme do nádoby. Dáme na sporák zohriať, do rozpustenia.\r\n- keď je všetko rozpustené, dáme dolu a počkáme kým to trošku vychladne.\r\n- do veľkej nádoby navážime múku, vajcia, koňak alebo rum.\r\n- pridáme rozvarené prísady a miešame cesto. Ak je príliš husté, pomaly si dolievame mlieko. Tak aby sa zmiesilo. \r\n- rozdelíme cesto na 7 rovnakých kúskov.\r\n- postupne vyvaľkáme každý kúsok na požadovaný tvar a dáme upiecť.\r\n- upečené pláty dáme vychladnúť. \r\n- PLNKA: z mlieka, Stévie a pudingov uvaríme hustú kašu. Necháme vychladnúť.\r\n- do ďalšej misy dáme smotanové jogurty, Olé pudingy a karamelové pikao. \r\n- pridáme vychladnutú kašu do pudingov a poriadne premiešame. Ak je plnka príliš hustá, tak ju zriedime mliekom. \r\n\r\n- pripravíme si podložku a postupne plníme pláty plnkou.\r\n- nakoniec potrieme pláty aj zvonku plnkou a ozdobíme podrvenými plátmi \r\nDOBRÚ CHUŤ

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Smotanovo-jogurtová torta

Smotanovo-jogurtová torta

POTREBNÉ PRÍSADY

Potrebujeme: 600 – 800 ml kyslej smotany 400 ml bieleho jogurtu 200 g práškového cukru 1 balíček vanilínového cukru asi 500 – 750 g čerstvého ovocia (vhodné je mäkšie ovocie, napríklad jahody, maliny alebo na kolieska nakrájané banány, kivi) alebo jeden veľký pohár kompótového ovocia 3 balíčky okrúhlych piškót

POSTUP PRÍPRAVY

Ospravedlňujem sa, že to nie je môj originál recept, ale ukladám si ho sem, aby som ho nabudúce našla :D


1. Kyslú smotanu zmiešame s jogurtom, cukrom a vanilínovým cukrom. Vymiešame na hladký krém. Ovocie umyjeme a pokrájame na menšie kúsky. Ak použijeme ovocie z kompótu, necháme ho odkvapkať na sitku a ak je to potrebné, nakrájame na menšie kúsky.

2. Tortovú formu vyložíme potravinárskou fóliou, aby sa hotová torta ľahšie vyberala. Dno aj okraje tortovej formy vyložíme piškótami tak, aby bolo celé dno zakryté. Na piškóty poukladáme polovicu ovocia a vylejeme naň polovicu smotanového krému. Celý postup znova zopakujeme: poukladáme druhú vrstvu piškót a na ne uložíme zvyšné ovocie. Nezabudnime piškótami vyložiť aj bočné steny tortovej formy. Zalejeme zvyškom smotanového krému, prikryjeme potravinárskou fóliou a odložíme, najlepšie cez noc, stuhnúť do chladničky.

3. Na druhý deň tortovú formu opatrne otvoríme, stuhnutú tortu vyberieme z formy a preložíme na tortovú misu. Podávame ozdobenú kúskami ovocia, šľahačkou alebo iným zdobením podľa vlastnej fantázie.

Naša rada:

Táto torta musí v chladničke dobre stuhnúť a piškóty dobre nasiaknuť. Preto si ju pripravte radšej vopred, najlepšie ešte večer pred párty.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Medvedie labky

Medvedie labky

POTREBNÉ PRÍSADY

250g celozrnnej jemne mletej múky, 50g stéviového cukru, 180g masla, 1PL kakaa, 100g namletých orechov, 1ks prášok do pečiva, kus rumu alebo rumovú arómu, 1CL škorice, 1 vajce

POSTUP PRÍPRAVY

.


uvedených surovín si vypracujeme cesto, ktoré necháme 1/2 hodinu odstáť


vymúčené formičky vypĺňame cestom, pečieme pri teplote 180 stupňov cca 20 min.


po upečení necháme trochu vychladnúť a potom vyklápame s formičiek


posypeme stéviovým cukrom

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Tvarohovo - slivkový koláč

Tvarohovo - slivkový koláč

POTREBNÉ PRÍSADY

na 1 veľký plech: 5 ks vajec, 100 g masla, 180 g prášok.cukor / 18 SJ/, kryštál.cukor 2 PL / asi 2 SJ/, hladká múka 100 g + 100 g polohr.múka = 200 g múka / 13,5 SJ/, prášok do pečiva, 500 g hrudkového tvarohu / 2 SJ/, 2 ks vanil.cukor alebo 16 g / 3,2 SJ/, vykôstkované polené slivky 400 g / 6,3 SJ/, štipka soli , spolu cca. 44 SJ

POSTUP PRÍPRAVY

Žĺtky, maslo a polovicu prášk. cukru vyšľaháme. Pridáme zmiešanú a preosiatu múku s prášok do pečiva a štipkou soli. Postupne pridávame do vzniknutej masy na striedačku so snehom z bielkov / sneh vyšľaháme s druhou polkou práškového cukru./
Plech pomastíme, vysypeme polohr. múkou, rozotrieme cesto a rovnomerne navrstvíme tvaroh zmiešaný s vanil. cukrom. Odporúčam dať hrudkový tvaroh. Umyté, vykôstkované a polené slivky ponárame z vnútornej strany do kryšt.cukru a rovnomerne ukladáme na povrch koláča. Pečieme v predhriatej rúre na 150 C asi hodinu. Možno sa Vám upečie skôr, treba ho sledovať a vytiahnuť skôr.
Pre diabetikov:
koláč počítajte ako sladké pečivo t.j. 20 g = 1 SJ

Súvisiaci obrázok

Fantastické t varohové gule od Žideka

POTREBNÉ PRÍSADY

pre asi 3 osoby: maslo 50 g, 3 lyžice kryštálový cukor /asi 40 g = 4 SJ/, 1 ks žĺtok, 250 g plnotučný tvaroh / ja som použila hrudkový ale môže byť aj krémový = 1SJ/ , za hrsť namočených hrozienok / 1 SJ - nemusia byť/, čerstvá vanilka / tiež nemusí byť/, 1 ks vajce, asi 150 g hrubej múky / 10 SJ/, striedka z 1/2 alebo 3/4 bieleho rožka / 1 SJ/ spolu 17 SJ 7 SJ

POSTUP PRÍPRAVY

Týmto receptom som sa inšpirovala od p. Žideka z relácie nebíčko v papuľke. Prerobila som ho pre diabetikov, aby si aj oni mohli pochutit. Je trošku prispôsobený, ale suroviny sú tie isté. 
Na prípravu jednoduchý a naozaj rýchly recept. Nemusíte sa zabávať s plnením gulí a máte rýchly a chutný obed. Len tých gulí bude málo :D Odporúčam urobiť z 2 dávok.

V miske rozmiešame maslo spolu s cukrom, pridáme 1 žĺtok,tvaroh,hrozienka, nožom vyškrabaný stred vanilky / nemusí byť/, zakaždým zmiešame.
Pridáme celé vajce, postupne prisypávame múku. Vznikne hladké, ale nie príliš tuhé cesto. Napokon pridáme striedku z rožka a necháme aspoň 1/2 hodiny odpočinúť.
Vytvarujeme menšie guličky a hádžeme do vriacej osolenej vody. Keď guličky vyplávajú ulovíme ich a môžeme podávať.
Na vrch na gule môžete dať ako posýpku tvaroh, strúhanku, roztlačené čerstvé broskyne alebo jahody...jednoducho na čo budete mať chuť.
Pre diabetikov: Vyšlo mi asi 21 guličiek a 1 gulka má asi 1/2 SJ
Kedže je tam tvaroh nemali by moc zvyšovať glykémiu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Tvarohová bábovka

Tvarohová bábovka

POTREBNÉ PRÍSADY

250 g práškového cukru / 25 SJ/, 250 g tuku( hera, palmarin), 4 žĺtka, 250 g hl.múka / 16,5 SJ/, 1 prášok do pečiva, 4 bielka - zostanú nám po oddelení žĺtkov, 250 hrudkového tvarohu /1 SJ/

POSTUP PRÍPRAVY

Cukor+ tuk+ žĺtka vymiešame do peny. Pridávame postupne múku zmiešanú s práškom do pečiva, tvaroh a nakoniec sneh. 

Ak chcete mať dvojfarebnú bábovku, do 1/2 cesta pridáme kakao.

Bábovku pečieme v rúre najprv na 150 C a potom pridáme teplotu. Máte tak zaručené, že nebude surová vo vnútri a ani nebude pripečená na vrchu.

Je dosť sýta a 2-3 kúsky a máte dosť :D

Pre diabetikov: 1 kúsok t.j asi 60 g má 3 SJ.

Nakoľko je tam tvaroh nezvyšuje moc glykémiu.Teda aspoň u nás...

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Mrkvový koláč

Mrkvový koláč

POTREBNÉ PRÍSADY

160g celozrnnej múky špaldovej (ja som dala 100g kukuričnej hladkej a 60g špaldovej), 1 ČL sódy bicarbony, 160 g cukru (hroznový cukor 60g, hnedý cukor 100g), 1 ČL perníkového korenia, 2 veľké mrkvy, ľanové semiačka, 2 PL kokosu, 60 g orechov, 5 vajíčok, 5 PL vody, 60 g palmového tuku, 2 PL rumu,

POSTUP PRÍPRAVY

- oddelíme žĺtky od bielkov,
- do bielkov dáme štipku soli a vyšľaháme sneh. Ak ho chceme mať hneď tuhý, vsypeme doň hroznový cukor a poriadne vymixujeme mixérom. Šľaháme, dokiaľ nie je poriadne tuhý.
- v druhej mise nastrúhame mrknu na jemno.
- v ďalšej veľkej mise vymiešame žĺtka, postupne pridávame hnedý cukor, ja som pridala ešte lyžicu kukuričného sirupu a mixovala do penista. Pridáme rum a vodu, roztopený tuk a ďalej mixujeme.
- postupne zašľaháme korenie, orechy, sódu bicarbonu, múku a mrkvu. 
- pridáme kokos a semiačka.
- poriadne premiešame. Nezľaknite sa, cesto je veľmi tuhé. Postupne pridávame vyšľahaný sneh a už iba zľahka premiešavame, aby cesto nespadlo, ale zostalo krásne nakyprené.
- Dáme do muffinkových košíčkov, alebo vymasteného plechu a pečieme na 180C v teplovzdušnej rúre. Či je koláčik hotový zisťujeme špáradlom.
- pre obmenu môžeme ešte do cesta primiešať kúsky čokoládky, alebo poliať povrch.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Celozrnné posúchy

Celozrnné posúchy

POTREBNÉ PRÍSADY

1 veľký jogurt, 3 vajcia, 85 g otrúb, 65 g vločiek (akýchkoľvek), 3 lyžičky prášku do pečiva, soľ, korenie a bylinky podľa chuti, semienka

POSTUP PRÍPRAVY

...všetko pomiešať a piecť na papieri na pečenie cca 35 minút pri 180 stupňoch. 
Z uvedeného množstva upečiete 12 kúskov, akurát na jeden veľký plech. 
Super zdravá a nehriešna náhrada chlebíka, dokonca chutia aj môjmu chlapovi :

Súvisiaci obrázok

Šišky aj pre diabetikov

POTREBNÉ PRÍSADY

na 22 kusov potrebujeme: 300 g polohrubej múky / 20 SJ, 200 ml mlieka/ 1 SJ, 10 g droždia, 1 PL cukru / 1 SJ, 1 žĺtok, soľ, olej na vyprážanie plnka: ovocie alebo tvarohová plnka t.j. tvaroh, škorica a sladidlo asi 10-15 kvapiek cukravitu

POSTUP PRÍPRAVY

Z droždia, vlažného mlieka a cukru pripravíme kvások.Keď je hotový, vylejeme ho do preosiatej múky, pridáme žĺtok, soľ a vypracujeme hladké cesto, ktoré necháme na teplom mieste vykysnúť.

OBRÁZKOVÝ POSTUP S MALÝMI NÁHĽADMI


VARIANTA 1: Na pomúčenej pracovnej doske cesto vyvaľkáme na hrúbku asi 15 mm. Pomocou menšieho pohárika alebo šálky, ktorý je namočený do múky, vykrajujeme šišky.


Necháme 15 minút znovu vykysnúť a potom vyprážame v horúcom oleji z oboch strán


VARIANTA 2: šišky s plnkou Na pomúčenej pracovnej doske cesto vyvaľkáme na hrúbku asi 5 mm. Pomocou menšieho pohárika alebo šálky, ktorý je namočený do múky, vykrajujeme šišky. Na jednu šišku položíme trochu plnky alebo ovocia


zakryjeme druhou vykrojenou šiškou


Pritlačíme okraje


a pohárikom znova vykrojíme už spojenú dvojšišku, aby sa okraje dobre spojili


jemne v rukách zaguľatíme a necháme trochu podkysnúť.


Vyprážame v horúcom oleji z oboch strán.Ja robievam vždy druhú variantu a 1 šiška bez ovocia takto vyjde na 1 SJ. Dobrú chuť. vysvetlivky: 1 SJ- sacharidová jednotka = 10 g sacharidov. Info pre diabetikov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Dia palacinky

Dia palacinky


POTREBNÉ PRÍSADY

300 ml mlieka - 1,5 SJ, 105 g hl.múky - 7 SJ, 1 vajce, štipka soli, trochu oleja, maslo alebo olej na pečenie, plnka: tvaroh, sladidlo napr. Cukravit, škorica

POSTUP PRÍPRAVY

Určite každý v živote robil klasické palacinky, ale dala som si trošku námahu a prepočítala som palacinky pre diabetikov.
Postup:
Do mlieka pridáme múku, vajce, štipku soli a asi 2 PL oleja. Všetko poriadne premiešame, aby neboli hrudky a máme prichystané na pečenie.
Na palacinkárni rozohrejeme trošku oleja alebo masla a pečieme palacinky.
Z tvarohu, sladidla a troška škorice si spravíme plnku do palaciniek. Táto plnka sa nepočíta do sacharidových jednotiek.
Upečené palacinky naplníme podľa chuti a môžeme podávať.
Z tohto množstva vyšlo 9 palaciniek t.j . 1 palacinka je 1 SJ.
vysvetlivky: SJ - sacharidová jednotka t.j 10 g sacharidov

Fajné recepty som vybrala z inernetu-su chutné inšpirujte sa.

www.inzeratyzdarma.cz - vložit inzerát.
Reklama zadarmo, zvýšenie návštevnosti
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt dakujem vám za návštevu png
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt fajné diétne recepty png
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one