2 - DIETY

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt SACHARIDOVÉ VLNY - časť 1 (Teória, Základy jedálnička na mieru)

SACHARIDOVÉ VLNY - časť 1 (Teória, Základy jedálnička na mieru)

POTREBNÉ PRÍSADY

Sacharidové vlny poznáme ako prísnu a jednotvárnu diétu kulturistov a fitnesiek pred súťažou. Je to ale diéta, ktorá funguje. U každého a vždy. Ale iba v prípade, že sa dodržiava úplne striktne. Teda žiadne podvádzanie, zobkanie okolo pomimo, a podobne, lebo v takom prípade, človek skôr priberie ako schudne. Základom diéty je cyklovanie sacharidov. Robí sa to preto, aby sa nespomalil metabolizmus, ako sa stáva pri iných diétach, pri ktorých sa iba zníži príjem kalórií.

Pri sacharidových vlnách to odpadá. Nenastáva ani jojo efekt, ktorého sa mnohí boja pre dosť rýchly a rapídny úbytok váhy. Jojo efektu by sme sa naozaj mali báť, ak by sme rýchlo a veľmi schudli nejakou diétou. Pri sacharidových vlnách ale nie. Jojo efekt je reakciou tela na DLHODOBO znížený príjem energie. V preklade. Niekto začne diétovať, obmedzí kalórie. Telo si na ten nízky príjem energie veľmi rýchlo zvykne (už po dvoch týždňoch).

Keď potom chudnúci svoju diétu skončí a začne sa stravovať normálne, naberie stratené kilá naspäť, keďže jeho telo využije vrámci úsporného režimu menej energie a zvyšok uloží do tukových zásob. A práve v tomto spočíva veľká výhoda sacharidových vĺn a vlastne je to aj hlavný dôvod, prečo sacharidové vlny vždy fungujú. Telo nestihne prepnúť do úsporného režimu. Naopak, je nastavené stále na najvyššie obrátky čo sa spaľovania kalórií týka. 

ľuje. Preto je dôležité presne dodržiavať množstvá sacharidov. Nie iba tie minimálne, ale aj dni, v ktorých je sacharidov veľa. Ak sa bojíte jesť veľa ryže, cestovín, pečiva počas diéty (v určité dni), na vlny zabudnite, lebo vám nebudú fungovať. Ja osobne mám často väčší problém napchať do seba 350 g sacharidov ako vydržať na 100-ke. Ale ak nechcem, aby si telo zvyklo na málo sacharidov, je to nutné. Nebojte sa, nepriberiete z toho.

Ostatné dni to hravo vykompenzujú. Veľa ľudí odporúča chudnutie na základe zdravej a vyváženej stravy. Ja som tiež zástancom tejto metódy. Hlavne mladí ľudia, ktorí sú ešte vo vývoji, by mali na sacharidové vlny ihneď zabudnúť, lebo si môžu ublížiť. Výsledky sa dajú rovnako dobre dosiahnúť aj vyváženou stravou bohatou na zeleninu, kvalitné bielkoviny... Iba to trvá dlhšie a aj pri "zdravej diéte" po čase príde stagnácia, kedy telo prestane chudnúť, alebo chudne veľmi pomaly. Táto stagnácia sa dá prekonať, ak človek pokračuje vo svojom snažení. 

Zvykne to ale trvať týždne, čo aspoň mňa vždy demotivovalo, preto osobne preferujem sacharidové vlny. Hlavne kvôli tomu metabolizmus a tomu, že vidím, že moje chudnutie nestagnuje. Ďalšia vec. Sacharidové vlny sú určené pre tých, ktorí potrebujú schudnúť rýchlo a dasť kilogramov. Je to dosť drastická diéta. Preto ak sa človek nikde neponáhľa, odporúčam hore spomínanú zdravšiu verziu - úprava jedálnička, kontrolovanie si kalórií a podobne. 

 Aj zdravou úpravou stravovacieho plánu dokáže človek schudnúť min. 2-3kg za mesiac (aj viac - v závislosti od toho, akú mal pôvodnú váhu, či cvičí a podobne). Pri sacharidových vlnách je dôležité prijímať aj vitamínové doplnky (hlavne vitamín C, kĺbovu výživu) a piť veľké množstvo vody. Kto nedokáže dodržať pitný režim, (t.j. min 2-3l, mal by si veľmi premyslieť, či do sacharidových vĺn pôjde). Sacharidové vlny tiež vplývajú aj na psychiku človeka. 

V dni, kedy je vysoký príjem sacharidov, je človek plný energie, naopak, v dni, kedy je sacharidov málo, má aj malo energie, je malátny a často aj podráždený. Aspoň ja som si na sebe všimla, že v dni, kedy mám nízke sacharidy, bývam často podráždená, mrzutá (ale tak moja rodinu už vie, že prečo to a našťastie si to veľmi neberú :). Rovnako ak niekto potrebuje pracovať hlavou, v nízkosacharidové dni mu to veľmi myslieť nebude, mozog potrebuje glukózu (sacharid).

Súvisiaci obrázok

POSTUP PRÍPRAVY

Princíp sacharidových vĺn spočíva v tom, že meníme množstvo sacahridov. Striedajú sa dni s nízkym (alebo až veľmi nízkym - no to neodporúčam) počtom sacharidom, dni s normálnym množstvom sacharidov a dni s vysokým až veľmi vysokým množstvom sacharidov. 

Sacharidy sa dajú vlniť rôze. Či už človek pôjde od najvyššieho množstva k najnižšiemu (napr. ak potrebuje veľa energie v práci a víkendy máva voľno), alebo naopak. Vlny sa môžu vlniť aj nepravidelne, ide hlavne o to, aby si telo nestihlo zvyknúť ani na jeden a ani na druhý extrém a bolo stále v strese. 

Dĺžka vlny je rôzna. Osobne mi najviac vyhovujú sacharidové vlny rozvrhnuté na týždeň, ak potrebujem veľmi rýchlo schudnúť, skracujem vlnu min. na 5 dní. 

Vlny môžu byť rôzne. Táto vlna je upravená pre ženu, ktorá chce schudnúť na 55 kg : 100-100-150-150-200-200-275 (alebo v opačnom poradí). Ak chudnete príliš rýchlo, vlnu treba zmeniť, napríklad na hodnotu: 100 - 100 - 150 - 200 - 250 - 350. (Treba sa sledovať a upravovať vlny podľa seba). 
Vlny s 50g alebo s 0g sacharidov neodporúčam, tie sú vhodné jedine tak pre dlhodobých športovcov a súťažných bodybuilderov, fitnessky. Hlavne ich neodporúčam tým ľuďom, ktorí ešte nikdy sacharidové vlny nešli a nevedia, ako sa ich telo bude správať, nevedia, ako budú reagovasť a ľuďom, ktorí majú tendenciu porušovať svoje diéty, zobať pomimo. Na sacahridové vlny treba mať veľmi pevnú vôľu. Hlavne v nízkosacharidové dni. Vtedy má človek neskutočnú chuť na kadejaké pečivo, vysokosacharidové jedlá, sladkosti. Ak to poruší a napchá sa sacharidmi, po mesiaci takého občasného porušovania, nie len že neschudne, ale môže veľmi pribrať. 

Každé dva týždne si môžete dať jeden deň, kedy nemusíte nič počítať, môžete si dopriať hoci aj hamburger, pizzu, atď. Váš metabolizmus bude tak naštartovaný, že mu to neublíži, naopak. 

 SACHARIDOVÉ VLNY NA MIERU

Sacharidové vlny by mali byť navrhnuté pre každého človeka individuálne, jedálniček, ktorý sem dám, je pre ženu, 160 cm, ktorá chce schudnúť na 55 kg. (Dôležitá je tá konečná váha, od nej sa odvíjajú množstvá.). Ak bude tento jedálniček dodržiavať žena, ktorá chce schudnúť napríklad zo 100 kg na 80, bude pre ňu kontraproduktívny, lebo tým, že bude prijímať vo vysokosacharidové dni menej sacharidov ako by mala, jej metabolizmus nebude šlapať ako má a ako by mohol.

BIELKOVINY: Ak si neikto chce urobiť jedálniček sám, na mieru, potrebuje vedieť, že denne musí prijať min. 2g bielkovín na kg váhy (konečnej - ak to nie je príliš veľký skok). Je to dôležité najmä preto, že bielkoviny chránia svaly. Ak o ne nechcete prísť (a to nechcete, keďže svaly sú v našom tele to, vďaka čomu hlavne spaľujeme kalórie), dávajte si pozor na bielkoviny. 
Ak by som chcela schudnúť na spomínaných 55kg, budem musieť denne prijať min. 110g bielkovín. Bie je to až také jednoduché - prijať napríklad veľa bielkovín a minimum sacahridov. Bielkoviny sa nachádzajú hlavne v tvarohu, vaječných bielkoch a podobne, ja bielkoviny dopĺňam aj proteínom. 

TUKY: Ďalšia hodnota, ktorú by ste mali pozanať je hodnota prijatých tukov. Tá by mala byť čo najnižšia. Teda žiadne klobásy, slaniny, aj keď neobsahujú sacharidy. Keď už tuky, odporúčam kvalitné oleje, orechy, semená (pozor, orechy obsahujú veľa sacharidov, treba to brať pri diéte do úvahy). nejaké množstvo tukov potrebné je - bez toho by sme nemohli využiť niektoré vitamíny, ktoré sú v tukoch rozpustné, ale tuky treba držať na minime. Ja som počas diéty zväčša nepresahovala 20-30 g tukov/deň. 

SACHARIDY: Čo sa určovania sacharidov týka: sacharidy sa určujú tak, že človek, ktorý chce schudnúť napríklad na tých 55 kg si konečnú váhu vynásobí číslom 5. T. j. 55 x 5 = 275g. Toto číslo predstavuje maximálne množstvo sacharidov, ktoré človek príjme v dni s najvyšším počtom sacharidov. (Ale aj to je veľmi individuálne, ak bude taký človek chudnúť veľmi rýchlo, môže zvýšiť príjem sacharidov napr. na 300 - 350g). Ak ide napríklad o ženu, ktorá chce schudnúť na 70kg, mala by prijímať minimum tukov, minimálne 140 g bielkovín a v dni s najvyššími sacharidmi 350g sacharidov. (Napríklad vlna: 100 - 100 - 150 - 200 - 200 - 300 - 350)

VODA - 40ml vody na kg (aktuálnej, nie konečnej! ) váhy je minimum pre nešportujúceho človeka, ktorý sa rozhodne pre sacharidové vlny. Samozrejme, že pojde o vodu bez sacahridov, teda žiadne sladené nápoje, ani nápoje s umelými sladidlami. 
Ak športujeme, tereba pridať pribl. 200-250 ml vody na každých 20min tréningu. (Čiže hodinový tréning = + 0,75l vody). Ak niekto vypije denne hoci aj 5 l vody nebude to veľa, ak drží sacharidové vlny. Hlavne počas dní s nízkym počtom sacharidov bude rád, že ma aspoň tú vodu v žalúdku :). Ak budete veľa piť, máte prinajmenšom istotu, že ste neschudli vodu, ale hlavne tuk. 

Pozn. - Ženám pred menštruáciou môže váha vystúpiť aj o 3kg nahor kvôli vode. Toto vlny nevedia ovplyvniť, telo prirodzene vtedy zadržiava väčšie množstvo vody. To treba brať do úvahy, ak žena pred menštruáciou neschudne ani keď dodržiava vlny. Ale ak vydrží, po cykle sa výsledky určite ukážu, ak odolá a nezošrotuje čokoládu a pol vianočky s lekvárom :) 

Nabudúce pridám vzorový jedálniček. 

(pozn. Pred letom ak potrebujem rýchlejšie schudnúť, idem 5 dňové vlny: 100 - 100 - 150 - 200 - 250 (a odznova), ale odporúčam iba tým, ktorí už aspoň raz vlny vyskúšali a vedia, že ich zvládnu, je to náročnejšie ako dlhšia vlna - aspoň podľa mňa)

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Low carb fitness lasagne

Low carb fitness lasagne

POTREBNÉ PRÍSADY

Na "lasagne": 5 vajec balenie trojuholníkových syrčekov - ja som mala veselá krava štíhla (140g) olivový olej, Na mäsovú plnku: balenie kuracích pŕs, konzervu lúpaných paradajok- krájaných, 3 stredne veľké cukety, soľ, čierne korenie, masox, oregano, cibuľu, 2 strúčiky cesnaku, čili korenie, olivový olej, Na "bešamel": balenie ricotty (250g), 1,5 dcl mlieka, tvrdý syr na posypanie

POSTUP PRÍPRAVY

Najprv si pripravíme lasagne. Vajíčka rozbijeme do väčšej misky a pridáme syrčeky. Všetko spolu zmixujeme ponorným mixérom. Na teflónovej panvici rozohrejeme olivový olej ( stačí 1 PL pred prvou palacinkou) a postupne vyprážame tenké syrové palacinky. Kým sa pomaly robia palacinky, ošúpeme si cukety a škrabkou z nich narobíme pásiky, ktoré dáme do väčšej misky, osolíme a necháme odstáť nech trošku pustia šťavu. Keď sú palacinky hotové prejdeme na mäsovú plnku. Na olivovom oleji opražíme nakrájanú cibuľku s pretlačeným cesnakom. Pridáme nadrobno nasekané kuracie prsíčka, ktoré osolíme a okoreníme.

 Potom pridáme masox, cuketu, z ktorej sme vytlačili prebytočnú šťavu, lúpané paradajky, oregano a štipku čili. Všetko dobre premiešame a restujeme kým je mäsko hotové. Bešamelovú omáčku si pripravíme veľmi jednoducho - dobre rozmiešame ricottu s mliekom, aby vznikla hladká hmota. Plech vymastíme maslom a na spodok dáme vrstvu nášho bešamelu. Nasleduje vrstva palaciniek a vrstva mäsa. Takto postupne navrstvíme celé lasagne. Na záver dáme bešamelovú vrstvu a hojne posypeme strúhaným nízkotučným syrom. Dáme do rúry vyhriatej na 180°C a necháme zapiecť dozlatista asi 30 minút.

1 porcia obsahuje: 9g tuku, 23g bielkovín a len 5g sacharidov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Tvarohové fitness muffinky

Tvarohové fitness muffinky

POTREBNÉ PRÍSADY

250g nízkotučného jemného tvarohu, 1 odmerku (30g) vanilkového proteínu ( alebo sušeného mlieka, vanilkovej srvátky či sušeného sójového mlieka s vanilkovou príchuťou), 1 vajce, 5 PL strúhaného kokosu, 1 PL hnedého cukru

POSTUP PRÍPRAVY

V miske zmiešame tvaroh, proteín, vajíčko, strúhaný kokos a hnedý cukor. Rúru dáme vyhriať na 180 °C, teplovzdušne. Do muffinového plechu porozkladáme papierové košíčky na muffiny a naplníme ich tvarohovou hmotou. Pečieme cca 20 minút. Z tejto dávky urobíme 7-8 fitness muffinov. Podávame s obľúbeným ovocím alebo poliate obľúbeným ovocným jogurtom. 1 muffinka obsahuje: 5g zdravého kokosového tuku, 13g bielkovín a len 4g sacharidov. Verím, že budú chutiť, pre ďalšiu inšpiráciu na diétne a zdravé dezertíky navštívte môj blog www.fitnessdesserts

Súvisiaci obrázok

Čokoládový fitness koláč bez múky

POTREBNÉ PRÍSADY

200 g bielej fazule ( uvarenej alebo z konzervy ), 2 vajcia, ¼ - ½ ČL prášku do pečiva, 100 g tmavej čokolády ( najlepšie s min. 70% podielom kakaa)

POSTUP PRÍPRAVY

Rúru si predhrejeme na 180°. Fazuľu rozmixujeme úplne nahladko, pridáme 2 vajíčka a prášok do pečiva ( množstvo prispôsobíme tomu, ako veľmi chceme mať koláč nadýchaný)a všetko spolu dobre premiešame. Vo vodnom kúpeli si rozpustíme čokoládu a vmiešame do cesta. Výsledné cesto konzistenciou pripomína klasické múčnikové cesto. Hmotu vylejeme na vymastený a vysypaný plech a dáme piecť na cca 25 minút. Podávame so šľahačkou. Tento koláč je naozaj veľmi jednoduchý a chutí výborne.

Jedna porcia obsahuje 8 g zdravého tuku, 6 g bielkovín a 18 g sacharidov. Podľa chuti si do cesta môžete pridať viac kakaa, trochu kávy, oriešky alebo si ho dosladíte stéviou či hnedým cukrom. Treba použiť čo najjemnejšie fazule, aby bola ich chuť neutrálna a nebudete veriť, že je to koláč bez múky, tým pádom vhodný aj pri bezlepkovej diéte. Experimentujte a nájdite svoju vlastnú vylepšenú verziu. Tip na záver: Nehovorte svojmu chlapovi z čoho to je! Máme skúsenosti, že sami nič nezbadajú a koláč im chutí, ale keď im prezradíte, že je to z fazule už sa ho nedotknú 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Tvarohové guľky

Tvarohové guľky

POTREBNÉ PRÍSADY

250 g tvaroh jemný hrudkový, 1/2 odmerky vanilkového proteínu alebo môžete namiesto proteínu použiť 30g sušeného mlieka, 2 PL ovsenej múky alebo špaldovej krupice, 1 vajce, lekvár alebo lesné ovocie ,1 ČL granka

POSTUP PRÍPRAVY

Tvaroh dôkladne ručne premiešame s proteínom a múkou ( alebo krupicou). Rozbijeme jedno celé vajíčko a pridáme do zmesi, opäť dobre zamiešame, aby sa ingrediencie spojili. Do hrnca dáme variť vodu, počkáme kým začne vrieť. Ruky si namočíme do studenej vody, bude sa nám tak lepšie pracovať s hmotou. Tvarujeme malé guľky, ktoré hádžeme do vriacej vody. Keď nám vyplávajú na povrch, necháme ich ešte minútku variť a potom povyberáme. Podávame s jahodovým lekvárom, ovocím a grankom. Z tejto dávky pripravíme asi 10 guliek. 1 tvarohová guľka priemerne obsahuje: 1,2 g tuku, 5,5 g bielkovín a 2,4 g sacharidov

Súvisiaci obrázok

Dezert a la vaječný likér

POTREBNÉ PRÍSADY

2 žĺtky, 200 ml mlieka, odmerka (asi 30 gramov) vanilkového proteínu, 4 plátky želatíny napr. Dr. Oetker, rumová aróma

POSTUP PRÍPRAVY

Tento dezert je naozaj úžasný a pritom ľahučký. Keď držíte diétu iste oceníte exkluzívnu chuť vaječného likéru. V tomto dezerte použijeme žĺtky, ktoré obsahujú významné omega 3 mastné kyseliny, želatínu, ktorá obsahuje esenciálne aminokyseliny a vyživuje kĺby. A samozrejme kvalitný vanilkový proteín, ktorý nám to celé ochutí a dodá bielkoviny potrebné pre chudnutie. Takže postup: Mlieko necháme v rajničke zvariť a vychladnúť. Žĺtky oddelíme od bielkov a mixérom našľaháme. Pridáme mlieko a vanilkový proteín a všetko spolu opäť riadne zašľaháme.

Pridáme pár kvapiek rumovej arómy podľa chuti. Želatínu si pripravíme podľa návodu na obale a pridáme do hmoty. Nalejeme do dezertných pohárikov a odložíme do chladničky stuhnúť. Z tejto dávky získate 1 - 2 porcie, je to na vás či sa rozdelíte :-)...Každopádne množstvo surovín si ľahko prispôsobíte podľa toho, koľko porcií chcete. Taktiež záleží od vášho konkrétneho proteínu akú intenzívnu vanilkovú chuť dezertu dodá, podľa toho budete vedieť či potrebujete nabudúce dať o pol odmerky viac alebo menej. Dobrú chuť! Táto dávka obsahuje: 11g tuku, 36g bielkovín, 9g sacharidov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Fitness müsli tyčinky

Fitness müsli tyčinky

POTREBNÉ PRÍSADY

 

1 zrelý banán * 1 veľké sladké jablko * 3/4 hrnčeka ovsených vločiek * 1/2 ČL škorice * 1ČL kokosu * 1ČL ľanových semienok * vlašské orechy a lieskovce (tak sa hrsť, podľa chuti) * sušené hrozienka

 

POSTUP PRÍPRAVY

 

Veľmi jednoduchý a rýchly. Ingrediencie si môžete zvoliť podľa chuti, no ovocie odporúčam to isté, aby sa to pekne zlepilo. Cukor netreba pridávať, lebo suroviny sú samé o sebe dosť sladké. Ak však neviete odolať, odporúčam tak 1 - 1,5 ČL medu.  POTREBNÉ PRÍSADY

 

1 zrelý banán * 1 veľké sladké jablko * 3/4 hrnčeka ovsených vločiek * 1/2 ČL škorice * 1ČL kokosu * 1ČL ľanových semienok * vlašské orechy a lieskovce (tak sa hrsť, podľa chuti) * sušené hrozienka

 

POSTUP PRÍPRAVY

 

Veľmi jednoduchý a rýchly. Ingrediencie si môžete zvoliť podľa chuti, no ovocie odporúčam to isté, aby sa to pekne zlepilo. Cukor netreba pridávať, lebo suroviny sú samé o sebe dosť sladké. Ak však neviete odolať, odporúčam tak 1 - 1,5 ČL medu :)

 

Vločky si spolu s orechmi trošku opečieme nasucho na panvici, aby sa rozvoňali.

Roztlačený banán si zmiešame s nastrúhaným jablkom bez šupky. Pridáme suché ingrediencie (vločky, orechy, semienka) všetko poriadne premiešame a tvarujeme do ľubovolného tvaru. Pečieme pri 180 - 200 stupňoch asi 30 min.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Čína z cukety

Čína z cukety

POTREBNÉ PRÍSADY
 
2-3 cukety, 3 strúčiky cesnaku, 1 cibuľa, mletá červená paprika, kúsok čili, sójová omáčka, mletý peper, soľ, kari korenie
 

POSTUP PRÍPRAVY

 

veľmi jednoduchý a rýchly

 

cibuľu si ošúpeme, nakrájame nadrobno, alebo na kolieska, opražíme. Poprášime červenou paprikou, pridáme trošku čili, pokrájané cesnaky. Osmažíme...

pridáme umyté, olúpané a na polkolieska nakrájané 2-3 cukety. Orestujeme, podlejeme malým množstvom vody a dusíme. Keď je cuketa mäkká, dochutíme sojovou omáčkou, soľou, karí korením a peprom. Hotovo.

Podávame samostatné, alebo s bagetkou.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Prerušovaný pôst

Prerušovaný pôst

 

POTREBNÉ PRÍSADY

Ide o veľmi málo známu metódu stravovania na Slovensku. Originálny názov je intermittent fasting. Najdôležitejšie čo vám poviem, že pri tejto "diéte" nebudete hladovať. Budete môcť jesť čo vám chutí. Nejde o nárazovú diétu, ktorú držíte 2 mesiace schudnete 20kg a čudujete sa, že za rok sú naspäť


POSTUP PRÍPRAVY

Prerušovaný pôst (I.F.) sa delí na dve fázy:

-fáza keď prijímaš kalórie (feeding window)

-fáza keď neprijímaš kalórie (pôst – fasting window)

O IF by som nehovoril ako o diéte ale skôr ako o životnom štýle. Zatiaľ nám stačí definícia: IF je stravovanie sa v pomere 8 hodín feeding window a 16 hodín fasting window. Pre väčšinu ľudí to je iba preskočenie raňajok.

Tento spôsob stravovania má na niektorých ľudí až zázračný vplyv. Je to skutočne jednoduché. 

Všetko potrebné o prerušovanom pôste najdeš :

zaklady IF: http://www.leangains.sk/stravovanie/intermittent-fasting/

Koľko a čo jesť: http://www.leangains.sk/stravovanie/kolko-a-co-mozem-jest/

ako rýchlo začať s IF: http://www.leangains.sk/stravovanie/navod-ako-zacat-s-leangains/

Pozn. Leangains = IF + silovy trening 3x do tyzdna

Držím palce a prajem veľa spálených kilometrov

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Náhrada vajec pre alergikov

Náhrada vajec pre alergikov

POTREBNÉ PRÍSADY


POSTUP PRÍPRAVY

Každá zkušená kuchařka si pomyslí, že péct bez vajec je téměř nemožné. Když však máte alergii na vejce, bez vajec se musíte prostě obejít. 
Mnoho hotových pokrmů a potravin v sobě ukrývá části vajec a tak alergikům (nebo třeba veganům) nezbývá, než si uvařit a upéct doma. A že to jde i bez vajec jsem si sama otestovala. I pokud alergií na vejce netrpíte, možná se vám nějaký ten nápad bude hodit, protože vejce patří mezi silné alergeny a např. při histaminové intoleranci se zpočátku nedoporučuje. Prošla jsem tedy různé zdroje, abych získal seznam zaručených triků, jak nahradit vejce ve vašich receptech. 

Jedno vejce nahradí: 
3 PL jablečného protlaku + 1 KL prášku na pečení 
1 PL mletého lněného semínka + 3 PL horké vody 
1 PL chia semínek + 3 PL horké vody 
1 PL arrowroot škrobu + 1 PL vody
3 PL měkkého tofu + 1 KL prášku na pečení 
1/4 hrnku jablečného protlaku 
1 banán (rozmačkat) 
1/4 hrnku krémového tofu 
2 PL bramborového škrobu 
1/4 hrnku rozmačkaných brambor 
1/4 hrnku pyré z dýně nebo cukety 
2 PL vody + 1 PL oleje + 2 KL prášku na pečení 

Jeden bílek můžete zkusit nahradit našleháním 1 PL agarového prášku v 1 PL vody, vychlazením a opětovným našleháním. 

Vidíte, že náhrad máme celou škálu. Do každého receptu se hodí různé náhrady a ideální je recept vyzkoušet a pak zhodnotit. Do sušenek i palačinek krásně sedne chia vejce, jablečný (či jiný ovocný) protlak zase uvítáte ve sladkých koláčích. 

Pokud si ani tak nevíte rady, můžete vyzkoušet některý z dostupných předmíchaných náhrad vajec. Mezi místní (ČR a SK) výrobky k dostání patří Vajahit od firmy ASP Czech, Hraška od firmy Ceria či třeba Bezgluten s PKU náhradou vajec. V zahraničí (či e-shopech) se pak můžete poohlédnout po No Egg od firmy Orgran, Egg Replacer od Ener-G či Bob´s Red Mill a jejich Egg Replacer. U těchto směsí si však musíte dávat pozor na složení, jelikož často obsahují sójovou mouku či třeba syrovátku.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Proteinové muffiny s tekutým srdcem

Proteinové muffiny s tekutým srdcem

POTREBNÉ PRÍSADY

Tento recept jsem našla na blogu-PALEO PRIMAL LIFESTYLE // - 3 vaječné bílky - 100 g sušených švestek - 50 g kakaa - 40 g vanilkového proteinového prášku - 3 lžíce strouhaného kokosu - 100 ml mléka - Vysokoprocentní čokoláda

POSTUP PRÍPRAVY

Do mixéru dáme kokos a rozmixujeme dohladka
//Přidáme ostatní ingredience kromě čokolády a rozmixujeme
// Směsí naplníme formy na muffiny a zbytek můžeme dojíst, protože je dobrá ii tak :D
// Vložíme do trouby a pečeme v předem vyhřáté troubě na 150 st.přibližně 30 minut,záleží, jak máte velké muffiny, po 20 minutách pečení muffiny vyndáme a do každého zabodneme kostičku čokolády 
// Vrátíme do trouby a dopečeme těch zbývajících zhruba 10 minut
Je to rychlovka a vyšlo mi 11 muffinek 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Kofeín na celulitídu

Kofeín na celulitídu

POTREBNÉ PRÍSADY

Potrebujeme iba mletú kávu.

POSTUP PRÍPRAVY

Treba len uvariť kávu a spodok si nechať,v našej rodine pije takú kávu iba moja mama,zrnkovú,a stále si odložím spodok,zbieram pokým nemám plný pohár,potom treba vmasírovať do mokrej pokožky,hlavne tam kde máte celulitídu,nechajte pôsobiť aspoň 10minút a potom sa osprchujte,vaša pokožka po tejto kúre bude krásne hladká a pružná.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt BIELE TOFU S KOKOSOM A OVOCÍM - DO DELENEJ DIETY

BIELE TOFU S KOKOSOM A OVOCÍM - DO DELENEJ DIETY

POTREBNÉ PRÍSADY

Biele tofu, kokos, mletá škorica, banán, pomaranč, jablko, jahody...

POSTUP PRÍPRAVY

Ak tu takýto recept je, ospravedlňujem sa. Ja som sa dala na delenú stravu a vymýšľam si receptíky na mňamky. Tento jem v ovocno rastlinný deň na obed. 
Tofu si dáme na tanier, alebo misky, popučíme vidličkou, pridáme banán roztlačený, postrúhané jablko, šťavu z pomaranča, strúhaný kokos, premiešame a poprášime mletou škoricou. Potom si ozdobíme čerstvým ovocím. Akýmkoľvek, podľa chuti. Je to výborné, sladké, ľahké a SÝTE! Nevyhladnete rýchlo.

Súvisiaci obrázok

Dukan II.fáza - Segedinský guláš

POTREBNÉ PRÍSADY

kuracie prsia, 500g kyslej kapusty, 1 cibuľa, korenie na guláš, trošku vegety, 2dcl nízkotučného mlieka, jedna vrchovatá lyžica kukuričného škrobu

POSTUP PRÍPRAVY

Kuracie prsia si pokrájame na kocky. Cibuľu si nakrájame na drobno a nasucho opražíme zalejeme troškou vody, potom pridáme kuracie prsia a pokoreníme gulášovým korením, zalejeme trochou vody a dusíme do polomäkka. Kyslú kapustu si premyjeme a pridáme k mäsu. Dusíme do mäkka. V 2dcl mlieka si rozmiešame kukuričný škrob a pridáme k mäsu a kapuste, necháme prevrieť, dochutíme.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Halušky s medvedím cesnakom

Halušky s medvedím cesnakom

POTREBNÉ PRÍSADY

zemiaky múka soľ medvedí cesnak bryndza, slaninka

POSTUP PRÍPRAVY

Ošúpané zemiaky nastrúhame na jemnom strúhadle alebo v robote, pridáme podľa uváženia rozmixovaný medvedí cesnak (1-2 hrste), múku a soľ podľa potreby. Uvariť vo vriacej vode, precediť, pridať bryndzu a opraženú slaninku.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Zemiakové-ovsené placky s medvedím cesnakom

Zemiakové-ovsené placky s medvedím cesnakom

POTREBNÉ PRÍSADY

4 zemiaky 4 PL ovsených vločiek 1 PL hladká múka 1 hrsť nakrájaného medvedieho cesnaku soľ,rasca, čierne korenie

POSTUP PRÍPRAVY

Ovsené vločky namočíme do vody, necháme 20 minút postáť, potom scedíme zbytočnú vodu. Medzitým očistené zemiaky nastrúhame, pridáme všetky ingrediencie a pečieme na suchej panvici (pre nediétujúcich v oleji)

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Krémová polievka s medvedím cesnakom

Krémová polievka s medvedím cesnakom

POTREBNÉ PRÍSADY

olivový olej pór cuketa hubový bujón medvedí cesnak

POSTUP PRÍPRAVY

Na olivovom oleji podusíme pokrájaný pór, pridáme pokrájanú cuketu, trošku podusíme, pridáme vodu a hubové bujóny. 20 minút varíme, odstavíme, pridáme dve hrste medvedieho cesnaku a rozmixujeme tyčových mixérom.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Banánové lievance

Banánové lievance

POTREBNÉ PRÍSADY

Týmto receptom som sa inšpirovala z internetu a musím povedať, že boli veľmi chuťovo lahodné. Doma som mala ponačínané banány, čo deti nedojedli, a také nahnednuté boli na lievance najvhodnejšie.\r\n\r\nČo budete potrebovať: 3 ks zrelého banánu, 1 odšťavený pomaranč, 2 PL cukor hnedý, 1 hrnček múka špaldová celozrnná hladká, 1/4 KL sóda bikarbóna, 1/4 KL prášok do pečiva, štipka soli, ananás, javorový sirup

POSTUP PRÍPRAVY

Pripravíme si veľmi zrelé banány. Ošúpeme ich a preložíme do misy. Pridáme pomarančovú šťavu a cukor. Banány roztlačíme a všetko spolu premiešame. Pridáme múku, kypriaci prášok sódu bikarbónu, soľ a metličkou premiešame, kým sa suroviny nespoja. Panvicu na lievance potrieme olejom, rozohrejeme a lyžicou nalejeme cestíčko. Lievance pečieme z oboch strán na miernom ohni do zlatohneda. Na tanier pridáme pokrájaný ananás a prelejeme to aj s lievancami javorovým sirupom.

Fajné recepty som vybrala z inernetu-su chutné inšpirujte sa.

www.inzeratyzdarma.cz - vložit inzerát.
Reklama zadarmo, zvýšenie návštevnosti
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt dakujem vám za návštevu png
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt fajné diétne recepty png
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one