Domáca zmrzlinaPrečo je zmrzlina dobrá pre vaše zdravie?

Keby by ste si mali vybrať jeden druh jedla, ktorý vám okamžite príde na myseľ, keď sa hovorí o horúcich letných dňoch, čo by to bolo? Zmrzlina! Keď teploty dosiahnu tropické hodnoty, neexistuje hádam nič lepšie ako vychutnávanie si osviežujúcej mrazenej pochúťky. Ale viete, že zmrzlina nie je dobrá pre vaše zdravie, však? Je to tak – obsahuje veľa cholesterolu a ešte viac cukru, ale našťastie to s ňou nie je až také zlé!

 Existujú totiž aj zdravotné prínosy jedenia zmrzliny. Ste pripravení zistiť, prečo môže byť jej konzumácia priaznivá pre vaše zdravie?  
Keby by ste si mali vybrať jeden druh jedla, ktorý vám okamžite príde na myseľ, keď sa hovorí o horúcich letných dňoch, čo by to bolo? Zmrzlina! Keď teploty dosiahnu tropické hodnoty, neexistuje hádam nič lepšie ako vychutnávanie si osviežujúcej mrazenej pochúťky. 

1. Dokáže vás urobiť šťastnými

Ak ste niekedy pozorovali tváre ľudí jediacich zmrzlinu, určite viete, že táto dobrota dokáže človeka urobiť naozaj, naozaj šťastným! A pozitívna nálada má bezpochyby priaznivý účinok na naše telo, keďže je spolu so životom bez stresu priamo spojená s dobrým zdravím. Takže – jedzte toto leto veľa zmrzliny!   

2. Je dobrým zdrojom vitamínov, ...

Zmrzlina obsahuje veľa vitamínu A, ktorý je prínosný pre zdravie našej pokožky i očí. Takisto je zdrojom  množstva vitamínu C, účinného antioxidantu a posilňovača imunitného systému. Nájdete v nej aj dostatok vitamínu D – vďaka nemu budú vaše kosti silnejšie a navyše znižuje riziko niektorých závažných ochorení. 

Ďalej je to vitamín E, ktorý je veľmi silným antioxidantom a tým eliminuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny, ochorení srdca a dokonca spomaľuje príznaky starnutia. Stačí? Ak nie, vezmite prosím na vedomie, že zmrzlina obsahuje aj vitamíny B6, B12 a K. Ozajstná vitamínová bomba, o tom niet pochýb!

3. ...  minerálov ...

Je to pravda – zmrzlina ponúka aj množstvo zdravých minerálov, najmä vápnika a fosforu. A prečo by ste ich mali konzumovať? Vápnik je potrebný pre silné kosti a fosfor môže zabrániť kolísaniu nálad a zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu. To nie je zlé, čo? Zásobte mrazničku dostatkom tejto ľadovej pochúťky, aby ste boli pripravení na drsné časy

4. … a energie

Zmrzlina obsahuje veľa kalórií a zároveň je mimoriadne výživná vďaka početným vitamínom a minerálom. Predstavuje tak skvelý energický doping, ktorý vás prevedie cez rušné alebo veľmi aktívne letné dni. Ale pozor – ak jej budete jesť príliš veľa, všetky ta prebytočná energia sa môže rýchlo premeniť na nechcené kilá. Buďte pri jej konzumácii umiernení a dostanete z nej len to najlepšie!   

 

5. Stimuluje mozog

Zmrzlina okrem iného dokáže stimulovať mozog. Čo to má spoločné so zdravím? Nuž, stimulácia mozgu pomáha znížiť úroveň stresu a upokojiť nervový systém, čo prispieva k celkovému pocitu pohody. Ľudí trpiacich problémami so spánkom určite poteší informácia, že zmrzlina je veľmi účinná pri predchádzaní nespavosti.   

 

6. Vie vám pomôcť v boji s vážnymi chorobami

Moderný svet je sužovaný mnohými závažnými ochoreniami, ako je rakovina alebo celý rad srdcových chorôb. Kto by si bol pomyslel, že také jednoduché jedlo ako zmrzlina môže pomôcť zabrániť vzniku týchto pliag? Ale áno, rozhodne môže! Má aj niektoré antivírusové vlastnosti, takže je dobrým nástrojom pri boji s vírusmi spôsobujúcimi chrípku alebo dokonca vírusom HIV. Čas na poriadnu misu zmrzliny…

Domácá - Zmrzlina

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Levanduľová zmrzlina

Levanduľová zmrzlina

6 porcií nízka náročnosť
INGREDIENCIE 600 ml smotana na šľahanie 1 balíček sladené zahustené mlieko Piknik 100 g biela čokoláda 3 ks vaječný žĺtok 5 stoniek levanduľa

POSTUP
1.
Smotanu dáme do hrnca, pridáme sladené mlieko a levanduľu. Zmes zohrejeme, ale nevaríme! Necháme ju odstáť 30 minút, potom ju scedíme. Žĺtka vyšľaháme a pridáme do smotany. Všetko spolu premiešame a dáme zohriať na miernom ohni, opäť nevaríme! Pridáme rozlámanú čokoládu a miešame, dokým sa nerozpustí.
2.
Hotovú zmrzlinu nalejeme do vhodnej nádoby. Necháme ju vychladnúť a vložíme do mrazničky. Raz za hodinu zmrzlinu premiešame vidličkou a vrátime naspäť do mrazničky.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Domáca zmrzlina-nezmrzlina pre deti

Domáca zmrzlina-nezmrzlina pre deti

nízka náročnosť
INGREDIENCIE 250 g hustý krémový tvaroh 150 g mrazené čučoriedky balíčkov kokosový sirup 1 ks vanilkový struk

POSTUP

 Bola zima a deti stále básnili o tom, ako si zo snehu vonku spravia zmrzlinu. Padla aj otázka, či si môžu poliať sirupom a zjesť. Ich chuť na zmrzlinu v zime obhajujem ich krásnymi spomienkami na spoločné zmrzlinovačky cez letné prázdniny. Samozrejme, že mám aj cez zimu plnú mrazničku ovocia, z ktorého pečieme, šťavičkujeme a vyrábame dobroty od výmyslu sveta. Ale jesť mrazené v chladnom počasí mi zrovna správne nepríde (načo ochladzovať organizmus). Tak som vytiahla tvaroh, a že ich „ošálim“ trošku. Nebola z toho zmrzlina. Ako decká povedali, nezmrzlina je úplne superská. Tak skúste. Deti ju dostali do kornútkov a my s manželom na palacinkách.

1.

Čučoriedky prepláchneme vlažnou vodou, aby sa z nich zmyl ľad.

 

2.

Hustý vláčny tvaroh zmixujeme s ovocím a hustým kokosovým sirupom a vyškriabaným vanilkovým strukom. Preto som zvolila tento spôsob sladenia, aby udržal konzistenciu tvarohu hustú a neriedil ju. Použiť môžete aj datľový.

 

3.

Vznikla nám hutná a hustá masa, bola chladná, ale nie ľadová a neroztekala sa.

 

4.

TIP: Vanilkový struk nevyhadzujte, viete ho ešte vyvariť v pudingu, alebo vysušený použiť v čaji ...ja som si ho nalámala do kadidelnice. Tá vôňa bola prekrásne liečivá.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Domáca zmrzlina

Domáca zmrzlina

INGREDIENCIE 500 ml smotana 500 ml mlieko 200 g krupicový cukor 4 ks vanilkový struk 8 ks vaječný žĺtok 4 ks vajce 3 PL glukózový sirup 1 štipka soľ

POSTUP
1.
Mlieko prevaríme spolu so smotanou, 100 g cukru, vyškrabanou dreňou zo strukov (môžeme nahradiť 1/2 lyžičky vanilkovej esencie) a so štipkou soli. Vo vodnom kúpeli vyšľaháme vajcia a žĺtky spolu so zvyšným cukrom na celkom hustú penu. Mliečnu penu, ktorá je vriaca prišľaháme do vaječnej peny a následne stále miešame vo vodnom kúpeli, až kým nezhustne.
2.
Na záver pridáme glukozový sirup, môžeme nahradiť medom. Potom vyberieme krém z vodného kúpeľa, ihneď vložíme do nádoby s ľadovou vodou a miešame, až kým nevychladne. Krém precedíme a zmrazíme.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Rýchla zmrzlina z mrazeného ovocia

Rýchla zmrzlina z mrazeného ovocia

4 porcie 10 minút nízka náročnosť
INGREDIENCIE 7 dl kyslá smotana 3 dl smotana na šľahanie (36%) 1 kg mrazené ovocie 1 balíček vanilkový cukor

POSTUP

 Môžeme robiť len zo sladkej smotany. V takom prípade treba z nej 1 liter.

1.

Mrazené ovocie rozmixujeme. Pridáme kyslú smotanu, smotanu na šľahanie a vanilkový cukor. Rozmixujeme na kašu. 

 

2.

Rozmixujeme na kašu.

 

3.

Ihneď rozlejeme do pohárov a podávame.

Súvisiaci obrázok

Jahodová zmrzlina

15 porcií 900 minút nízka náročnosť
INGREDIENCIE ks tortové oblatky 250 ml smotana na šľahanie 33% 50 ml mlieko 50 g stužovač šľahačky jahoda Liana

POSTUP

 Domáca zmrzlinka

1.

Stužovač šľahačky vsypeme do šľahačky a vyšľaháme do polotuha. Potom prilejeme mlieko a ešte došľaháme.

 

2.

Hmotu natrieme medzi oblátky, zabalíme do potravinovej fólie a vložíme do mrazničky.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Jahodová dreň
Jahodová dreň
1 porcia 10 minút nízka náročnosť
INGREDIENCIE 2 kg jahody 200 g cukor

POSTUP

 Jahody dlho nevydržia čerstvé, mala som ich viac, tak som ich zomlela a vytvorila som mrazenú dreň. Je super, dnes sme koštovali.

Jahody zomelieme, alebo roztlačíme, pridáme cukor, zmiešame a dáme do mrazničky zmraziť. Je to jednoduché. Prísady k ovociu nepridávam. Dobrú chuť.

Súvisiaci obrázok

Domáca jahodová zmrzlina

15 minút nízka náročnosť
INGREDIENCIE 350 g jahody 250 ml jogurt grécky biely 250 ml smotana na šľahanie 100 g práškový cukor
POSTUP
 Niet nad domácu zmrzlinu. Jahodová je veľmi zdravá a ešte lepšie chutí s jahodovou zálievkou a čerstvými jahodami.
1.
Jahody očistíme, umyjeme a nadrobno pokrájame. 100 g si odložíme bokom do chladničky, ostatné dáme do mixéra. Pridáme jogurty a práškový cukor a dobre rozmixujeme. Prelejeme do misky.
 

2.

Smotanu na šľahanie dotuha vyšľaháme a vmiešame opatrne do rozmixovanej jahodovej zmesi.

 

3.

Zmrzlinu naložíme do uzatvárateľnej plastovej nádoby a odložíme do mrazničky na minimálne 8 hodín. Každých 30 minút ju ešte premiešame a urobíme tak 5 krát, aby sa ingrediencie dobre zmiešali a zmrzlina bola krémová.

 

4.

Pred servírovaním zmrzliny si uvaríme zálievku. Odložené nakrájané jahody dáme do mixéra a zľahka rozmixujeme. Potom ich preložíme do hrnca a za stáleho miešania prevaríme s trochou práškového cukru. Necháme vychladnúť.

 

5.

Zmrzlinu naložíme na tanieriky, polejeme vychladnutou jahodovou zálievkou a ozdobíme čerstvými jahodami a bazalkou alebo mätou. Dobrú chuť!

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Citrónová zmrzlina

Citrónová zmrzlina

4 porcie 5 minút nízka náročnosť
INGREDIENCIE 3 ks bielok z vajec 15 dkg práškový cukor 1 ks citrón strúhaná kôra

POSTUP
Vyšľaháme sneh z bielok, pridáme polovicu cukra, až nakoniec aj druhú polovicu cukra a citrón, strúhanú kôru. Strúhanú kôru môžeme aj vynechať. Dáme do mrazničky a necháme mraziť.

Súvisiaci obrázok

Mrazený Skyr jogurt

2 porcie 255 minút nízka náročnosť

POSTUP
Broskyne nakrájame na menšie kúsky a dáme ich zamraziť. Potom ich jemne rozmixujeme s trstinovým cukrom. Pridáme Skyr a limetkovú šťavu, pokračujeme v mixovaní, pokiaľ nevznikne jemné pyré. Zmes dáme do misky a na dve až tri hodiny uchováme v mrazničke. Následne znovu celý krém mixujeme. Mrazená pochúťka je tak pripravená k servírovaniu, alebo ju môžete schovať v mrazničke na neskôr.

Súvisiaci obrázok

Broskyňová zmrzlina

nízka náročnosť
INGREDIENCIE 6 ks žĺtok 3/4 hrnček práškový cukor 2 balíčky vanilkový cukor 2 hrnčeky sladká smotana 3/4 hrnček mlieko 150 g čerstvé broskyne

POSTUP
1.
Umyté broskyne sparíme horúcou vodou, olúpeme, vykôstkujeme a pokrájame na malé kúsky. Smotanu, mlieko, žĺtky, práškový a vanilkový cukor šľaháme v horúcom vodnom kúpeli dozhustnutia.

2.
Hmotu precedíme cez sito a nádobu ponoríme do studenej vody a za stáleho miešania rýchlo schladíme. Do krému vmiešame pokrájané broskyne a necháme zmraziť.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Klasická domáca zmrzlina

Klasická domáca zmrzlina

4 porcie nízka náročnosť
INGREDIENCIE 3 ks vaječný žĺtok 1 ks vajce 125 g cukor 1/4 liter mlieko 1 ČL maizena 1/4 liter šľahačková smotana 1 balíček stužovač šľahačky 1 balíček vanilkový cukor

POSTUP
1.
Na panvici vyšľaháme žĺtky, celé vajce, cukor, mlieko a maizenu. Za stáleho miešania na miernom ohni privedieme do varu a hneď odstavíme. Miešame stále až do vychladnutia.

2.
Smotanu vyšľaháme dotuha so štužovačom, vanilkovým cukrom a zamiešame ho do žĺtkového krému.

3.
Hotovú zmes naplníme do formy a dáme do mrazničky.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Jahodová zmrzlinová torta

Jahodová zmrzlinová torta

12 porcií 405 minút stredná náročnosť
INGREDIENCIE 220 g čerstvé jahody 2 ks žĺtko 2 ks vajíčko 40 ml pomarančová šťava (alebo likér) 125 g práškový cukor 200 ml smotana na šľahanie 200 g lieskovcov alebo vlašských orechov 200 g Mascarpone
SORBET: 150 g kryštálový cukor 500 g čerstvé jahody trochu šťava z citróna 2 ks bielok NA OZDOBU: 150 g čerstvé jahody

POSTUP

 Super torta na horúce leto.

1.

Na výrobu zmrzliny rozmixujeme jahody na pyré.

 

2.

Žĺtky, vajcia, likér a cukor šlaháme nad parou, kým nezíska hladkú krémovú konzistenciu.

 

3.

Stiahneme z ohňa a šlaháme kým nevychladne.

 

4.

Pridáme jahodové pyré, mascarpone a vyšlahanú šlahačku.

 

5.

Ohrúhlu formu na tortu vystelieme potravinárskou fóliou. Posypeme 1/3 posekaných orechov.

 

6.

Zalejeme jahodovou zmesou a dáme na 2 hodiny do mrazáku.

 

7.

Na sorbet uvaríme 200 ml vody a kryštálový cukor. Varíme 5 minút. Necháme vychladnúť.

 

8.

Jahody rozmixujeme s citrónovou šťavou.

 

9.

Bielky vyšlaháme do tuha spolu s cukrovým sirupom zamiešame do jahodového pyré.

 

10.

Zmrzlinu vyberieme z mrazničky, posypeme 1/3 orechov.

 

11.

Zalejeme jahodovým sorbetom. Zarovnáme a dáme aspoň na 4 hodín do mrazáku.

 

12.

Asi 10 minút pred servírovaním tortu vyberieme z mrazničky, opatrne vyberieme z formy.

 

13.

Posypeme 1/3 orieškov a ozdobíme jahodami, môžeme aj čokoládovými hoblinkami a pod. Dobrú chuť prajem.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Jogurtová zmrzlina s jahodami

Jogurtová zmrzlina s jahodami

15 minút nízka náročnosť
INGREDIENCIE 1 téglik biely jogurt 1 balíček vanilínový cukor 150 g jahody podľa chuti šľahačka

POSTUP
Jahody popučíme, pridáme jogurt, cukor a všetko dobre premiešame a dáme zamraziť. Hotovú zmrzlinu môžme podávať ozdobenú šľahačkou.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Mangovo-melónová zmrzlina s kúskami jahôd

Mangovo-melónová zmrzlina s kúskami jahôd

4 porcie 25 minút nízka náročnosť
INGREDIENCIE 200 ml biely jogurt 220 ml smotana na šľahanie 60 g práškový cukor 1 ks mango 1,5 hrnčeky žltý melón 150 g čerstvé jahody

POSTUP
1.
Smotanu na šľahanie vymiešame dotuha. Biely jogurt zmiešame s práškovým cukrom. Mango olúpeme a nadrobno pokrájame spolu s melónom. Jahody očistíme a pokrájame na menšie kúsky.

2.
Mango s melónom vymiešame s jogurtom a rozmixujeme. Vmiešame šľahačku, jahody a zmes premiešame. Plníme ňou pripravené formičky na nanuky. Do stredu zapichneme paličku a dáme do mrazničky zamraziť.

Višňová zmrzlina

Višňová zmrzlina

5 porcií 15 minút nízka náročnosť
INGREDIENCIE 250 g višne čerstvé 160 ml smotana na šľahanie 33% 150 ml biely hustý jogurt ks práškový cukor ks Čokoládový topping Dr.Oetker

POSTUP

 Zmrzlina je výborná, osviežujúca!

1.

Višne umyjeme, vykôstkujeme a rozmixujeme v mixéri na hladko. Trvá to iba chvíľku. (Môžu byť aj mrazené, ktoré necháme chvíľu rozmraziť.)

2.

Šľahačkovú smotanu vyšľaháme, primiešame jogurt, rozmixované višne a práškový cukor podľa chuti. Premiešame a dáme do misky, ktorú vložíme do mrazničky. Premiešame každú pol hodinu 5-6 krát. Potom necháme zmraziť.

3.

Pred podávaním vyberieme o niečo skôr, aby sa dala servírovať. Ozdobíme toppingom alebo podľa vlastnej fantázie. Je výborná, osviežujúca, višne dajú zmrzline krásnu farbu a vynikajúcu kyselkavú príchuť. Dobrú chuť!

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Puncsos fagylali

Punčová zmrzlina

4 porcie 20 minút nízka náročnosť
INGREDIENCIE 3 ks vajce 6 PL cukor 250 ml smotana na šľahanie 1 PL jahodový džem 2 PL marhuľový džem 50 ml espresso tea sirup 1 KL punčová aróma 1 KL rum

POSTUP

1.
Z bielkov vyšľaháme sneh a po lyžiciach doň vmiešame cukor. Keď je sneh tuhý a lesklý, po jednom vmiešame žĺtka. Pridáme jahodový a marhuľový džem, espresso tea, rum a punčovú arómu.
2.
Zmrzlinu preložím do plastovej misky, ktorá je vhodná do mrazničky. Zhruba po troch hodinách ju premiešame.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Kávová zmrzlina

Kávová zmrzlina

5 porcií 10 minút nízka náročnosť
NGREDIENCIE 1 ks sladené kondenzované mlieko 1 KL nescafé rozpustná káva 250 ml smotana na šľahanie

POSTUP

1.
Do misky vylejeme sladené kondenzované mlieko, pridáme instantnú kávu a všetko prešľaháme. Pridáme šľahačkovú smotanu a vyšľaháme hladký krém.
2.
Krém nalejeme do misky vhodnej do mrazničky. Odložíme ju do mrazničky a necháme zmrznúť. Túto zmrzlinu netreba vôbec miešať, stačí ju pred podávaním nechať 10 minút rozmrznúť.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Cviklová zmrzlina

Cviklová zmrzlina

4 porcie 25 minút nízka náročnosť
INGREDIENCIE 300 g uvarená cvikla 4 ks žĺtok 100 g krupicový cukor 250 ml smotana na šľahanie 250 ml mlieko 100 g biela čokoláda

POSTUP
1.
Vajíčka s cukrom vyšľaháme do peny. Do hrnca nalejeme mlieko a smotanu, zmes zohrejeme ale nevaríme. Za stáleho miešania pridáme smotanu s mliekom k vajíčkam. Celú zmes vrátime do hrnca a na miernom ohni varíme, kým nezačne tuhnúť. Odstavíme ju a prelejeme do misky. Občas ju premiešame.
2.
Čokoládu rozpustíme vo vodnom kúpeli a cviklu rozmixujeme na pyré. Do zmrzliny primiešame aj čokoládu aj cviklu a zmrzlinu máme hotovú. Prelejeme ju do uzatvárateľnej nádoby, ktorá je vhodná do mrazničky. Raz za hodinu zmrzlinu premiešame.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Žĺtková zmrzlina

Žĺtková zmrzlina

4 porcie 400 minút nízka náročnosť
INGREDIENCIE 10 ks vaječný žĺtok 1 ks vanilkový lusk 150 g krupicový cukor 500 ml smotana na šľahanie 1 PL rum

POSTUP
1.
Žĺtky vyšľaháme s dužinou z vanilky a cukrom do peny za cca 10 minút. Na záver do peny metličkou primiešame dobre vychladenú smotanu a rum.
2.
Pripravenú zmes nalejeme do vhodnej nádoby, ktorú uzavrieme a vložíme do mrazničky. Každých 30 minút zmrzlinu vyberieme, prešľaháme a opäť vložíme do mrazničky. Tento postup opakujeme až dovtedy, dokým nebude zmrzlina dostatočne zamrznutá.

Fajné recepty som vybrala z inernetu-su chutné inšpirujte sa.

www.inzeratyzdarma.cz - vložit inzerát.
Reklama zadarmo, zvýšenie návštevnosti
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt dakujem vám za návštevu png
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt fajné diétne recepty png
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one