VIANOČNÉ CUKROVINKY


VIANOČNÉ CUKROVINKY - nie len na vianoce

Aj na Vianoce možno jesť zdravo, pripomína odborník

Štedrovečerné menu tvoria tradičné pokrmy a koláče. Niekedy stačí malá zmena a z tradičného bohatého jedla je pre telo akceptovateľný pokrm s nižšou energetickou hodnotou.

 Štedrovečerné menu tvoria tradičné pokrmy a koláče. Niekedy stačí malá zmena a z tradičného bohatého jedla je pre telo akceptovateľný pokrm s nižšou energetickou hodnotou. Zemiakový šalát možno spraviť bez majonézy, kapra pripraviť na masle. Prípadne možno použiť majonézu s nižším obsahom tukov, biely jogurt, alebo si naložiť na menší tanier, radí gastroenterológ Peter Minárik.

Aj pri pečení možno použiť jednoduché postupy, vďaka ktorým bude vianočné pečivo ľahšie. Ak chce človek predísť konzumácii príliš veľkého a energeticky vysokého príjmu počas Vianoc, okrem veľkosti porcií bude dôležitým opatrením aj správny výber surovín. "Skúste pri vianočnom pečive znížiť obsah energie v zákuskoch a množstvo tukov a cukrov. Urobiť tak môžete napríklad náhradou masla kvalitným margarínom alebo sladidlom,“ 

Dôležitý je aj pitný režim, ktorého základom je minerálna a pramenitá voda. Zásaditá minerálna voda pomáha aj pri trávení. Pravidelným prísunom tekutín sa dá nielen zabrániť vianočnej únave či bolestiam hlavy, ale aj zaplniť žalúdok a zjesť tak menej koláčov. K tradičnej pohode patria aj osviežujúce nealkoholické nápoje. Odborník však pripomína, že nemusí človek sám vypiť celú fľašu.

Ani nízkokalorické produkty sa nemôžu konzumovať v neobmedzenom množstve. Strava by mala byť predovšetkým vyvážená, bohatá na vitamíny a vlákninu a sladké by malo byť spestrením v rozumnej miere a v kombinácii s pohybom. „Potraviny či nápoje s označením „light“ nemajú zoštíhľujúci účinok, no sú lepšou voľbou z hľadiska kontroly energetickej rovnováhy. Mnohé štúdie dokázali, že jedinci, ktorí konzumujú „light“ výrobky, majú lepšie výsledky pri redukcii váhy než jedinci konzumujúci potraviny a nápoje sladené cukrom,“ 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Bezlepkové POVVI Medovníčky

Bezlepkové POVVI Medovníčky

POTREBNÉ PRÍSADY

Na cca.100 kusov: 200 g pohánková (bezlepková) múka, 100 g práš.cukru, 70 g ryžovej múky, 65 g medu, 1 vajce, 1 čl sódy bikarbóny, 1 čl mletej škorice, 1/3 čl mletých klinčekov, 1 čl strúhanej chem.neošetrenej, citrónovej kôry, 50 g rastlinný tuk, Poleva: 1 čl Orgran bezlepková náhražka vajec, 30g + 4 čl vody, 150 g práš.cukru

POSTUP PRÍPRAVY

Je to môj vlastný recept a medovníčky sú úžasné! Najprv spolu zmiešaj všetky suché suroviny, ale dbaj, nech sú múky aj cukor preosiate. Následne rukami pomrv - doslova "rozpráš" tuk v suchých surovinách (viď foto u mňa na blogu). Až teraz pridaj med a vajce a všetko spolu zhnieť v kuch.robote hákom ako chlebové cesto. Pracuj rýchlo, aby sa cesto nezmenilo na neovládateľnú, lepkavú masu. Potom všetko prelož na pomúčenú dosku a zmies lopatkami na misy do homogénneho cesta. Keď je cesto hotové, vlož ho do chladničky na noc odpočinúť (alebo na min.4 hodiny).

Rúru predhrej 180°C. 
Odober z cesta asi 1/3 a na pomúčenej doske ju rozváľaj na 5 mm hrúbku (nie tenšie, inak budú medovníky tvrdé). Formičkami z cesta povykrajuj medovníčky a ulož ich na papierom, alebo fóliou na pečenie vyložený plech. Potri ich rozšľahnutým vajcom a peč ich vo vyhriatej rúre počas 8-9 minút (závisí od rúry, preto ich počas pečenia stráž). Mne sa niekedy upiekli už za 8 minút, inokedy to bolo naozaj dlhšie.

Po upečení ich z rúry vyber a ihneď ich prelož vychladnúť na mriežku. Nezdob ich v ten istý deň, aby sa ti glazúra z medovníčkov neskĺzla. Najlepšie je nechať ich postáť do druhého dňa a až potom ich zdobiť.

Na glazúru vyšľahaj 1 čl Orgranu, 30 g a 4 čl vody a preosiaty, práš.cukor, naplň glazúrou cukrárske vrecko so želanou špičkou a môžeš zdobiť. Osobne ich po zdobení aspoň 1,5 dňa nechávam na vzduchu a až potom odkladám.

V prípade, že je pri celiakii aj alergia na vajciam nahraď tieto aj v ceste aj glazúre 1 čl Orgran náhražky vajec.
Ako môžeš vidieť na iných mojích medovníčkoch, zdobím ich niekedy pred pečením aj čokoládovými konfetmi (NIE LENTILKAMI - viď môj blog). Tieto pri celiakii vôbec nie sú vhodné, lebo môžu obsahovať hoci len stopové prvky lepku.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Bezvaječné a Bezlaktózové Medovníčky

Bezvaječné a Bezlaktózové Medovníčky

POTREBNÉ PRÍSADY

160 g múky, 55 g práškového cukru, 85 g medu, 50 g rastlinného tuku, 1 čl sódy bikarbóny, 1 čl mletej škorice, 1/3 čl mletých klinčekov, kôra zo 1/4 citróna, bezlepková a 100% antialergická poleva

POSTUP PRÍPRAVY

Cukor rozmiešaj s tukom. K múke pridaj zvyšné, iba suché suroviny a dôkladne všetko spolu premiešaj. Potom spoj cukrovú a múčnu zmes a dôkladne premiešaj. Až teraz pridaj med a vareškou, alebo kuchynským hnietačom zhnieť do cesta. Pracuj rýchlo, aby sa z cesta nestala lepkavá masa. Cesto prelož na dosku a zmies do homogénnej masy. Vlož ho do kuchynskej fólie a vlož do chladničky minimálne na hodinku stuhnúť; najlepšie cez noc. 

Ak cesto nezahrievaš rukami príliš dlho, pracuje sa s ním veľmi ľahko.Po stuhnutí z cesta odkroj kúsok a len tento rozváľaj na hrúbku 5 mm. Zvyšok cesta vlož do späť do chladu, inak sa bude cesto pri práci nepríjemne lepiť. Formičkami z neho vykroj koláčiky a ulož ich na papierom na pečenie vyložený plech na pečenie. Koláčiky na plech ukladaj s odstupom, lebo pri pečení podrastú. 

Zvyšky zmies a proces opakuj až do spotrebovania všetkého cesta.Ak chceš mať medovníčky pekne lesklé, zmiešaj v miske 2 PL mandľového (lieskového, sojového, ryžového mlieka - nie kravského) mlieka a 1 PL javorového sirupu (alebo sirupu Agave, či bazového) a medovníčky touto zmesou potri. Zmes je určená pre potieranie pečiva u ľudí, citlivých na laktózu a vajcia.

Rúru predhrej na 180°C. Medovníčky peč 10-12 minút, alebo až kým kraje pekne zhnednú. Po upečení ich prelož na mriežku a nechaj vychladnúť. Po vychladnutí ich ozdob bezvaječnou glazúrou. 
Neobsahuje sušené vajcia. Medovníčky po upečení na chvíľu stvrdnú, čo je prirodzená reakcia medu na zmenu prostredia. Ale po pár hodinách mäknú a ostávajú naozaj krásne a dlho mäkké. Uchovávaj ich vo vzduchotesnej nádobe, nie dlhšie než mesiac.

Súvisiaci obrázok

Nadýchané žĺtkové hviezdičky

POTREBNÉ PRÍSADY

Na 30 kusov (priemer cca 4,5 cm) potrebujeme : 2 žĺtky, 200 g práškový cukor, 2g Salajka (iný názov je jelenia soľ, amonium, hydrogenuhličitan amónny), 28 g hladká múka

POSTUP PRÍPRAVY

Pri týchto koláčikoch je príprava dvojfázová. Prvý deň vyšľaháme žĺtky s polovicou cukru do peny a zapracujeme Salajku. Prikryjeme potravinovou fóliou a necháme v chladničke stáť do druhého dňa. 

Na druhý deň pridáme k zmesi druhú polovicu cukru a múku, premiešame a na vhodnej podložke rukami zmiesime na kompaktné cesto. Ak cesto lepí, podsýpame múkou alebo práškovým cukrom. Vyvaľkáme na hrúbku 0,5 cm a formičkami vykrajujeme rôzne tvary. Zvyšné cesto opakovane zmiesime, vyvaľkáme a znovu vykrajujeme. Odporúčam vykrojiť skôr menšie tvary, pretože koláčiky v rúre do výšky výrazne narastú. Pečieme v rúre zohriatej na 160°C 10 minút.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Vianočná tvarohová štóla s marcipánom.

Vianočná tvarohová štóla s marcipánom.

POTREBNÉ PRÍSADY

500g hladkej múky, 100g práškového cukru, 1 balík vanilkového cukru, 1 balík kypriaceho prášku, 2 vajcia, 250g tvarohu, 250g masla, 1 PL nastrúhanej citrónovej kôry, 3 PL rumu, 200g marcipánu, 150g hrozienok, 150g kandizovanej pomarančovej a citrónovej kôry, 70g rozpusteného masla na potretie, trocha práškového cukru na posypanie...

POSTUP PRÍPRAVY

Múku zmiešame s kypriacim práškom, vanilkovým a práškovým cukrom. Pridáme nasekané zmäknuté maslo, tvaroh, vajcia, rum a zmiesime. Prisypeme nastrúhanú a kandizovanú kôru, hrozienka a znovu premiesime. Cesto necháme 1/2 hodinku pri izbovej teplote odležať. Potom ho na pomúčenej doske rozvaľkáme do tvaru obdĺžnika a do stredu naukladáme marcipán, ktorý si nakrájame na dlhé a hrubé pásiky. Cesto preložíme cez marcipán z jednej aj z druhej strany, jemne pritlačíme a preložíme na plech vystlaný papierom na pečenie. pečieme na 180 °C, 35-40 minút. Po upečení potrieme rozpusteným maslom a poprášime práškovým cukrom. Necháme vychladnúť, dobre zabalíme do alobalu a necháme na chladnejšom mieste odležať.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Čokoládové pusinky na oblátkach

Čokoládové pusinky na oblátkach

POTREBNÉ PRÍSADY

 

Podelím sa s vami o naše obľúbené čokoládové pusinky, ktoré u nás nesmú chýbať na vianočnom stole. Aj tento recept som si priniesla z Rakúska. Potrebujeme: 130 g maslo ,125 g práškový cukor, 1 vajce, 3 lyžičky mlieka, 250 g polohrubá múka, 60 g orechy, 100 g čokoláda, polovica prášku do pečiva, 1 vanilka.

 

POSTUP PRÍPRAVY

 

Maslo s cukrom vymiešame v mixéri , pridáme vanilkový cukor a vajce, potom orechy, roztopenú čokoládu, múku a prášok do pečiva.

 

OBRÁZKOVÝ POSTUP S VEĽKÝMI OBRÁZKAMI

 

Z kúska cesta vytvarujeme guličky s hmotnosťou cca 10 g. Dáme na oblátku. Pokiaľ nemáme mini oblátky, môžme piecť aj bez nich na papieri na pečenie. Z jednej dávky sa spraví cca 50 ks pusiniek. Pečieme na 180 stupňov asi 13 min.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Maslové keksíky

Maslové keksíky

POTREBNÉ PRÍSADY

1 šálka = 300ml••• 1 šálka zmäknutého masla, 1 šálka práškového cukru, 3 šálky múky, 1 ČL vanilkového extraktu, 1/2 ČL soli, 2 ČL kypriaceho prášku, 1 vajíčko...

POSTUP PRÍPRAVY

V miske si vyšľaháme maslo, cukor, vanilkový extrakt, vajce a soľ, zamiešame múku zmiešanú s kypriacim práškom a vymiesime hladké cesto. Prikryjeme ho potravinárskou fóliu. Po častiach odoberáme z cesta, vyvaľkáme na pomúčenej doske na hrúbku cca 0,5 cm, povykrajujeme koláčiky a pečieme na papieri na pečenie, 180°C, 8-10 minút. Po vychladnutí môžeme zdobiť cukrovou polevou alebo len poprášime práškovým cukrom. Uchovávame v uzatvorenej nádobe.

Súvisiaci obrázok

Pečiatkové keksíky...kakaové,citrónové škoricové.

POTREBNÉ PRÍSADY

recepty som našla na internete, vyskúšala, ochutnala a zaradila do svojej zbierky, pretože sú chutné a hlavne dlho vydržia. Sú síce trochu tvrdšie, ale výborné ku kávičke alebo čaju...

POSTUP PRÍPRAVY

Kakaové: 350g polohrubej múky, 150g práškového cukru, 130g masla alebo iného tuku, 2 vajcia, 1 vanilkový cukor a 1 vrchovatá PL holandského kakaa...

Škoricové: 250g hladkej múky, 120g práškového cukru, 100g masla alebo iného tuku, 1 vajce, 1 vrchovatá PL mletej škorice...

Citrónové: 1 hrnček /300ml/ hladkej múky, 100g masla alebo iného tuku, 80g práškového cukru, 1 vajce, 1 PL citrónovej šťavy, nastrúhaná kôra z 1 citrónu...

Všetky suroviny spolu zmiesime a cesto zabalíme do potravinárskej fólie. Necháme v chlade odležať cca 2 hodiny. Potom ho rozvaľkáme na pomúčenej doske na hrúbku asi 3-4 mm a vykrajujeme a pečiatkujeme keksíky. Pečieme na papieri na pečenie na 150 °C, 10-12 minút. jedine citrónové pečieme na 180 °C. Po vychladnutí zavrieme do dózičky.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Panettone

Panettone.

POTREBNÉ PRÍSADY

 

Sladký koláčik alebo "vianočka" z Talianska... Príprava vyzerá náročne, ale keďže cesto na viac fáz kysne, netreba sa mu toľko "venovať" a dá sa to zvládnuť úplne ľahko. A ten výsledok stojí za to... zamatovo jemný, sladký koláčik k teplému nápoju. ♠♠♠ Kvások: 110g hladkej múky, 110 ml mlieka /nemusíme vôbec ohrievať/, 6 g sušeného droždia alebo 1/2 kocky čerstvého droždia ♠♠♠ Prvé cesto: 550g hladkej múky, 130g kryštálového cukru, 140g zmäknutého masla, 2 PL rumu, 4 vajcia, 2 žĺtky ♠♠♠ Druhé cesto: 270g hladkej múky, 75g kryštálového cukru, 140g zmäknutého masla, dreň z 1 vanilkového struku, štipka soli, 1 PL medu, 3 vajcia, 3 žĺtky♠♠♠Náplň: 150g kandizovanej citrónovej, pomarančovej kôry, hrozienok, kúskov čokolády /čo kto chce a má doma :-)/

 

POSTUP PRÍPRAVY

 

Začíname večer pred pečením tak, že si zmiešame mlieko, múku a droždie a prikryjeme nádobu potravinárskou fóliou. Necháme pomaly pri izbovej teplote kysnúť. Namočíme hrozienka do rumu a môžeme ísť spať. Viac v obrázkovom postupe :-)

 
 

Na druhý deň ráno máme už droždie pekne napenené a môžeme pokračovať.

Vajcia, žĺtky, 1/2 masla a cukor spolu vyšľaháme, pridáme rum, múku a pomocou hákov na cesto spracujeme. Potom pridáme kvások a znovu premiesime. Nakoniec zapracujeme druhú polovicu masla a cesto ručne dobre premiesime. Dáme do olejom vymastenej misky a prikryjeme potravinárskou fóliou a čistou utierkou. Necháme na teplom mieste kysnúť.

Keď cesto zväčší svoj objem /u mňa to bolo asi po 2 1/2 hodinách/, tak začneme s prípravou druhého cesta. Vajcia, žĺtky cukor, dreň z vanilkového struku, med, soľ a polovicu masla vyšľaháme, pridáme múku a po spracovaní aj druhú polovicu masla. Získame cesto krémovitej konzistencie.

Teraz vezmeme prvé /vykysnuté cesto/ a po častiach doň zapracujeme toto druhé /maslové/ cesto. Mne sa osvedčili háky na miesenie, ale kto chce vypilovať kondičku, môže aj ručne. S cestom pracujem tak dlho, kým nie je vláčne, jemné, trochu lepkavé, ale po natiahnutí sa netrhá a dá sa natiahnúť ako závoj. Potom si cesto rozdelíme na dve polovice a jednu "natiahneme" na naolejovanej podložke, posypeme polovicou pripravených dobrôtok /kandizovaná kôra z citrusov, čokoládové kúsky, hrozienka/, na túto posýpku natiahneme druhú polovicu cesta, posypeme zvyškom ingrediencií a zavinieme. Cesto si rozdelíme na rovnaké časti /ja som si navážila si kúsky po 695g a mala som papierovú formu s rozmermi 134x95 mm, kupovala som za pár centov http://www.peceniehrou.sk/sk/produkty/papierova-forma-na-panettone-134x95mm-1ks/ /. Potom si každú časť vygúľame do tvaru lopty a šupneme do pripravenej formy. Formy dáme na pekáč, prikryjeme potravinárskou fóliou a čistou utierkou a na teplom mieste necháme kysnúť /niekde odporúčali si vyhriať rúru na cca 30 °C a nechať kysnúť v nej/.

Keď je cesto asi 2 cm od okraja formy /ja som sa k tomu dostala až večer/, vyhrejeme rúru na 170°C. Na vrchu cesta urobíme krížik /najlepšie je použiť žiletku alebo skalpel, prípadne veľmi ostrý nôž/, položíme pár vločiek stuhnutého masla a na spodnej priečke rúry pečieme asi 30-45 minút. Odskúšame špajdľou, či je upečené.

A teraz príde na rad grif, ktorý by sme nemali vynechať. Spodok formy prepichneme špajdľami a upečený koláčik obrátime hore dnom. Položíme ho medzi dve podložky, knihy, stoličky tak, aby nám viselo "dolu hlavou" za špajdle a necháme ho vychladnúť aspoň do druhého dňa. Potom ho môžeme nakrájať a podávať s teplým nápojom a vychutnávať si advent.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Keks z ovsených vločiek

Keks z ovsených vločiek

POTREBNÉ PRÍSADY

360g hladkej múky 240g ovsených vločiek 160g práškového cukru 240g tuku(Hera) 1 lyžičku kypriaceho prášku 2 vajcia štipka soli 2 vaniklové cukry na potretie vajce alebo mlieko

POSTUP PRÍPRAVY

Vločky posekáme alebo pomelieme na mlynčeku. Do múky poskáme tuk, pridáme cukor vločky PDP a vajcia Cesto dobre vymiesíme rozvaľkáme a povykrajujeme keksy ktoré poukladáme na plech potrieme vajcom alebo mliekom a upečieme.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Biskupské čiapočky.

Biskupské čiapočky.

POTREBNÉ PRÍSADY

Cesto: 250g hladkej múky, 125g práškového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, 2 žĺtky, 125g masla alebo iného tuku, 2 PL mlieka, 1 bielok na potieranie a 1 žĺtok.......PLNKA: 1 bielok, 80g kryštálového cukru, 100g zomletých orechov, štipka škorice...

POSTUP PRÍPRAVY

Múku, cukor, a vanilkový cukor zmiešame, pridáme žĺtky, a nakrájané maslo. Zamiesime cesto, ktoré zabalíme do fólie a necháme 30 minút v chladničke... Potom ho rozvaľkáme na tenko /3 mm/ a vykrajujeme kolieska s priemerom 7 cm, kraje potrieme bielkom, do stredu dáme malú kôpku plnky a stlačíme okraje k sebe tak, aby sme získali 3 cípy čiapočky. Potrieme žĺtkom a pečieme na plechu s papierom na pečenie na 180°C, 8-12 minút. Horúce posypeme práškovým cukrom... 

PLNKA: bielok s cukrom vyšľaháme dotuha, primiešame orechy aj škoricu...

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Citrónové hviezdičky

Citrónové hviezdičky

POTREBNÉ PRÍSADY

Cesto: 150g hladkej múky, 100g práškového cukru, 10Og masla alebo iného tuku, 100g škrobovej múčky, 1 ČL kypriaceho prášku, 2 žĺtky, kôra z 2 citrónov .......POLEVA: 300g práškového cukru, 3-4 PL citrónovej šťavy...

POSTUP PRÍPRAVY

Maslo nakrájame na kúsky. Múku zmiešame s kypriacim práškom, škrobovou múčkou , pridáme práškový cukor, vajcia, kôru a maslo... všetko spolu zmiešame a zabalíme do potravinárskej fólie. Dáme na minimálne hodinu do chladničky... Vyvaľkáme na pomúčenej doske na tenko /cca 3 mm/ a povykrajujeme hviezdičky. Pečieme na plechu s papierom na pečenie, na 180°C cca 8-10 minút. Vychladnuté namáčame do polevy a môžeme dozdobiť posýpkou. Polevu necháme zaschnúť...
POLEVA: cukor a šťavu spolu vymiešame- mala by mať konzistenciu medu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Pečiatkové keksíky.

Pečiatkové keksíky.

POTREBNÉ PRÍSADY

 

Vianoce sa blížia a ja som si musela urobiť radosť vopred a kúpiť si razítka na pečiatkové keksíky... Pribudol k nim aj recept, ktorý bol pribalený, len žiaľ "chybička se vloudí" a mne sa napriek dodržaniu pomeru ingrediencií keksíky nedarili. Stačilo však len trochu suroviny poopraviť a úspech sa dostavil...

 

POSTUP PRÍPRAVY

 

Mne sa zadarilo upiecť cca 50 kúskov keksíkov... 250g masla alebo tuku, 1 vajíčko, 125g práškového cukru, 1 balíček vanilkového cukru, štipka soli, 1/2 balíčka kypriaceho prášku, 300g hladkej múky, 150g škrobovej múčky, 2 PL smotany na šľahanie...

 
 
 
 

Múku, soľ, kypriaci prášok a škrobovú múčku zmiešame, pridáme zvyšné suroviny. Všetky suroviny spolu zmiesime, zabalíme do sáčka a dáme na 1 hod. do chladničky.Na pomúčenej doske rozvaľkáme po častiach na hrúbku 3-4 mm, pomocou razítka otlačíme motív, pomocou vykrajovačky vykrojíme, poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme na 180°C, cca 12-15 minút do zlata. Pre istotu si to odsledujte!

 
 

skúsila som aj tie od Angie - Medovo-škoricové keksíky, ale nedarilo sa až tak dobre

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt LINECKÉ PEČIVO PLNENÉ ŠÍPKOVÝM DŽEMOM

LINECKÉ PEČIVO PLNENÉ ŠÍPKOVÝM DŽEMOM

POTREBNÉ PRÍSADY

Suroviny :300g hladkej múky , 3 žĺtky , 100g práškového cukru , 1 dmBIO vanilkový cukor , 250g masla , citronová kôra a šťava z 1/2 citróna , dm BIO šípkový džem

POSTUP PRÍPRAVY

Postup :Do preosiatej múky primiešame cukor , vanilkový cukor , citrónovú kôru , zmäknuté maslo , žĺtka , a šťavu z citróna . Všetko spolu vymiešame na vláčne cesto zabalíme do fólie a hodinu necháme v chladničke .Cesto vyvaľkáme na cca 3 mm plát , vykrajujeme formičkami ľubovoľného tvaru , ukladáme na plech , na ktorý sme dali papier na pečenie.Rúru si vyhrejeme na 180°C . Pečieme cca 10 minút . Sledujeme !!! Po upečení zlepíme dmBIO šípkovým džemom .Dobrú chuť .

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Medovníky

Medovníky

POTREBNÉ PRÍSADY

Suroviny:1050 g ražnej múky, 450 g práškového cukru, 380 g medu, 6 vajec, 4 malé lyžičky perníkového korenia (také mierne, nie vrchovaté), 3 malé lyžičky sódy bikarbóny

POSTUP PRÍPRAVY

Najskôr zmiešame sypké suroviny - múku, cukor, perníkové korenie a sódu bikarbónu. Potom pridáme vajíčka a med a miesíme a miesíme a miesíme... Prikryjeme utierkou a necháme na pol (kľudne aj jeden deň) odstáť. Nemusíme dávať do chladničky. Cesto vyvaľkáme na asi 5 mm hrúbku. Bude potrebné ho podsypávať dostatočným množstvom múky, keďže sa bude lepiť. Z cesta vykrajujeme rôzne tvary. Dáme upiecť. Po upečení potrieme vajíčkom. Keď chceme mať medovníky tmavšie, dáme ich ešte po potretí vajíčkom do rúry zapiecť asi na jednu minútu. Zdobenie nie je moja práca. Navštívila ma moja kamarátka, vynikajúca pernikárka, od ktorej mám aj tento recept na perníky. Uvidela tie moje perníky, ešte čakajúce na zdobenie, dlane ju svrbeli :) , tak pri káve mi ich takto krásne vyzdobila. V tomto živote sa mne také zdobenie perníkov určite nepodarí

Fajné recepty som vybrala z inernetu-su chutné inšpirujte sa.

www.inzeratyzdarma.cz - vložit inzerát.
Reklama zadarmo, zvýšenie návštevnosti
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt dakujem vám za návštevu png
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt fajné diétne recepty png
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one