ZAVÁRANINY


ZAVÁRANINY

Kompóty a zaváraniny – majú svoj význam?

Ovocné kompóty a rôzna sterilizovaná zelenina chutí mnohým deťom. Veľmi vďačne ich zjedia ako prílohu k chutnému mäsku či ryži. Akú však majú výživovú hodnotu? Sú pre deti vhodné a zdravé? Pátrali sme za vás.

Všetky dobre vieme, že najlepšia a najzdravšia je konzumácia surovej zeleniny a ovocia, zvlášť pre našich najmenších. Cez leto máme v nich dostatok vitamínov, minerálov a iných cenných výživových prvkov. Šťavnaté ovocie alebo chutnú zeleninu teda pestujeme na záhradkách, alebo hľadáme v obchodoch za dostupné ceny. Keď však nadíde zima, mnohé siahame po sterilizovaných zásobách. Šikovné gazdinky, ktoré si počas letnej sezóny pozavárali  dobroty na slano i na sladko tak štedro ponúkajú malým domácim stravníkom sterilizovanú kukuricu, hrášok, fazuľu, karfiol, uhorky, či mrkvu, alebo sladké hrušky, jabĺčka, broskyne, marhule, či slivky...

Čo robí s nimi tepelná úprava?

Povedzme si však trošku bližšie o procese sterilizácie. Proces sterilizácie je procesom predĺženia prirodzenej skladovateľnosti potravín, v našom prípade ovocia a zeleniny. Spočíva v konzervácii teplom. Očistenú zeleninu a ovocie hermeticky uzavrieme v sklenenom pohári s viečkom, zalejeme pripravenou (sladkou alebo slanou) tekutinou a ohrejeme približne na teplotu 85°C (niekedy stačí 70°C, inokedy je potrebných až 100°C). Vysoká teplota zlikviduje choroboplodné zárodky a prípadné mikroorganizmy. Plody ovocia a zeleniny teplom zmäknú, uvaria sa a zároveň sa zasterilizujú. Pri vysokej teplote sa rozťahuje vzduch a postupne sa z pohára vytláča.

Po ochladení sa zvyšný vzduch stiahne, tým sa viečko pevnejšie pritisne a obsah ostane vzduchotesne uzavretý. Tým sa chráni pred kontamináciou mikroorganizmami z okolia. Po vysterilizovaní sa môžu poháre prevrátiť, a tak preveriť, či viečka dobre tesnia. Ak sa viečka preliačia, vzduch unikol a v pohári je potrebný podtlak. Vzduchotesnosť a tepelná úprava zabezpečuje trvanlivosť a dlhšiu skladovateľnosť danej potraviny. Nie je však neobmedzená. Spravidla sa doporučuje takto upravené ovocné a zeleninové kompóty skonzumovať najlepšie do jedného, prípadne dvoch rokov. Potom už na zaváraných plodoch možno vidieť zmeny farebnosti, konzistencie i chuti. Rovnako klesá podiel zvyšných vitamínov a minerálov.  

Zdravšie domáce alebo z obchodu?

Pri tejto otázke by iste každá z nás bleskovo odpovedala, že predsa domáce. Veď nič sa nevyrovná doma dopestovanej zeleninke či nestriekanému ovociu, preto je logické, že aj domáce zaváraniny považujeme za zdravšiu alternatívu. Navyše si ju sami pripravíme podľa vlastnej chuti (sladšie, slanšie, kyslejšie), alebo skombinujeme podľa vlastných predstáv. Toto všetko sú výhody, ktoré hovoria jednoznačne v prospech domácich výrobkov. Tiež chuť je u domácich zaváranín spravidla výraznejšia a lepšia. Ale...! Rozdiel je v procese sterilizácie  - teda tepelnej úpravy potravín doma a vo veľkovýrobe. 

Tu má jednoznačne navrch priemyselná výroba. Pri nej sa vie totižto presne stanoviť optimálna dĺžka tepelnej úpravy pre tú-ktorú plodinu tak, aby bola dostačujúca a čo možno najkratšia, a zároveň, aby sa zachovalo v ovocí a zelenine čo najväčšie množstvo výživných látok a vitamínov. Pri domácej sterilizácii to odhadujeme len od oka, prípadne to nevieme ustriehnuť tak presne. Často teda necháme vrieť (pre istotu) aj dlhšie ako je potrebné, čím sa zničí oveľa viac cenných látok.          

Tepelnou úpravou sa strácajú vitamíny

 Rychle varenie
Toto je všeobecne známy fakt, s ktorým veľa nenarobíme a musíme s ním počítať. Pri šetrnejšom tepelnom spracovaní majú však kupované zaváraniny v tomto navrch.  Obsah zachovaných vitamínov a minerálov je vyšší, z čoho logicky vyplýva, že zaváraniny z obchodu sú zdravšie. Ak teda chcete uchovať ovocie a zeleninu v lete na zimné obdobie, uprednostňujte doma radšej zmrazenie daných plodov pred konzerváciou procesom sterilizácie. Teplom sa totiž deštruujú výživné látky z potravín rýchlejšie a vo väčšej miera ako pri uskladňovaní chladom. Z tohto pohľadu je preto domáce zamrazovanie zdravšie. Tiež však musia byť splnené určité podmienky – napr. zmraziť potravinu rýchlo pri čo najnižšej teplote.  

Sú zaváraniny vhodné pre deti?

Čiastočne áno, avšak pre vysoký podiel cukru (pri ovocných kompótoch) a soli (pri sterilizovanej zelenine) sa majú podávať len výnimočne, zriedka, občas, pre chuť. Keď sa dá, vždy radšej uprednostniť podanie zeleninového alebo ovocného šalátu pripraveného z čerstvých surovín ako prílohu k jedlu. Len tak si môžeme byť skutočne isté výživovými hodnotami daného pokrmu.  


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Čili pasta

Čili pasta

POTREBNÉ PRÍSADY

300 ml olej repkový, 100-150 g papričky čili, 6 ks stredne veľké jablká, 500 g čerstvej kápie, 1 hrsť hrozienok , 1 PL soli, 1 PL octu

POSTUP PRÍPRAVY

Recept mám od kamarátky a myslela som si, že som tento rok so zaváraním skončila, ale dostala som červenú papriku, tak som si spomenula na tento výborný recept.

POSTUP v obrázkoch:

OBRÁZKOVÝ POSTUP S MALÝMI NÁHĽADMI


Robila som z dvoch dávok. Váha surovín je po očistení, čili som si kúpila na trhu a do dvoch dávok som dala tri náhrdelníky - tak ich majú trhovníci naviazané - a stačilo. Čili som dávala aj so semienkami, ale ak sú silné, môžete ich od nich očistiť. My máme radi ekrazit.☺ Jablká, kapiu, čili pokrájame, dáme do hrnca, pridáme hrozienka, ktoré sme predtým namočili vo vode a následne scedili, soľ, olej a varíme, kým všetko nezmäkne.


Hotové rozmixujeme, pridáme ocot a ešte soľ, ak sa žiada, a ešte horúce nalievame do pohárikov, otočíme hore dnom, nemusíme sterilizovať.


Z dvoch dávok mi vyšlo 18 malých pohárikov.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Pomazanka

Pomazanka

POTREBNÉ PRÍSADY

2,5 kg bravčového mäsa 2,5 kg kožiek uvariť 1 veľké lečo 3 dcl kapie soľ, korenie podľa chuti 2 feferónky

POSTUP PRÍPRAVY

Kožky uvaríme, všetky suroviny pomelieme, premiešame, naplníme do fľiaš a sterilizujeme 1,5 hodín.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Brusnicovy dzem so skoricou a bielou cokoladou

Brusnicovy dzem so skoricou a bielou cokoladou

POTREBNÉ PRÍSADY

Do komentarov som pridala priamo iba link na moj blog .Cize ked nan kliknete dostanete sa priamo na moj blog :)Recept aj s obrazkovym postupom najdete aj na mojom blogu:http://madewithlovesk.blogspot.co.uk/2014/12/brusnicovy-dzem-so-skoricou-bielou.html

POSTUP PRÍPRAVY

Brusnicovy dzem so skoricou a bielou cokoladou
Potrebujeme:250g brusnic
1/2 poh vody
2 poh cukru
2 CL mletej skorice
50g bielej cokolady
Postup:Do hrnca si dame brusnice,vodu a cukor.Varime az pokial brusnice budu mat konzistenciu dzemu..Vmiesame mletu skoricu..Poriadne premiesame aby sa nam skoricu rozpustila ..Vypneme ohen a pridame cokoladu.Poriadne premiesame aby sa nam cokolada rozpustila a dzem porozdelujeme do cistych poharov..Poriadne zatvorime a prevratime hore dnom aspon na hodinu.

Súvisiaci obrázok

Kvasené uhorky ,,kvasáky"

POTREBNÉ PRÍSADY

väčšie prezreté uhorky, krajec staršieho chleba, 2 bobkové listy, 5 zrniek čierneho korenia, 5 zrniek nového korenia, malá viazanička kôpru (môže byť aj kvet, ten dáme naspodok alebo navrch pohára), 2 mladé viničové výhonky, 2 - 3 PL soli, voda

POSTUP PRÍPRAVY

Umyté a očistené uhorky pozdĺžne nakrojíme (ja ich krájam pozdĺžne, rez začínam cca 0,5 cm pod vrchom uhorky a končím asi 1 cm pod spodnou časťou uhorky), pričom dávame pozor, aby sme ich neprerezali úplne. Na spodok 4 l pohára (môže byť aj menší) poukladáme všetky ingrediencie, naložíme uhorky a zalejeme slanou vodou. Pohár zatvoríme a položíme na slnečné miesto na 3-4 dni. Dĺžka kvasenia závisí od dostatku slnka a tepla.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Marhulový džem

Marhulový džem

POTREBNÉ PRÍSADY

cca 4kg vykôstkovaných marhúl, nie prezretých 1,5kg krišt. cukru 1/3 kyselina citronova

POSTUP PRÍPRAVY

Marhule som vykôstkovala, umyla a rozmixovala. Rozmixovanú masu som dala do hrnca variť na cca 20 minút. Potom som pridávala postupne cukor a zamiešala. Priebežne som miešala a odstraňovala penu, ktorá sa pri bublaní tvorila. Neskôr som pridala kyselinu citronovu.

Videla som rôzne recepty, aj s krátkou dlžkou varenia, ale mne to tak rýchlo nehustlo. Musela som variť a priebežne miešať cca 2,5 hodiny.

Skúška hustoty: za lyžičku džemu dáme na tanier vychladnúť, urobíme prstom cestičku. Ak sa nezaleje, tak je džem hotový.

Hotový ešte horúci džem som naliala do pohárikov (vyšlo mi z toho cca 9 pohárikov 3dcl). Zavrela viečkom a na 10 minút nechala hore dnom

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Jahodovo vanilkovy dzem

Jahodovo vanilkovy dzem

POTREBNÉ PRÍSADY

Do komentarov som pridala priamo iba link na moj blog .Cize ked nan kliknete dostanete sa priamo na moj blog :)Recept aj s obrazkovym postupom najdete aj na mojom blogu:http://madewithlovesk.blogspot.co.uk/2014/06/jahodovo-vanilkovy-dzem_4.html

POSTUP PRÍPRAVY

Potrebujeme:680 g jahod,nakrajanych
2 poh cukru
2 vanilkove lusky
1 citron,nastruhana kora a stava
Postup:Do misky si dame jahody,1 poh cukru ,vanilkove lusky (ktore sme prekrojili a pomocou spicky nozika vytiahli zrnka tie pridame do misky...ja osobne som pridala do misky aj lusky ktore mi potom ostali ).Premiesame az pokial nam jahodky zacnu pustat stavu a nechame odpocivat minimalne 2-3 hodinky maximalne 72 hodin.Napokon pridame odstate jahody so zvyskom (1 poh) cukru do hrnca.Privedieme k varu a nechame varit....Autorka odporucala nechat varit az pokial dosiahneme 104 C...Ja osobne nemam zavaraci teplomer tak som isla podla oka a varila som to az do momentu ked uz to len tak kludne bublalo (huste lepkave bubliny ),co mohlo byt cca 30-35 min ak ho chcete mat redsi a hustejsi kludne varte 45-55 min to je uz o vasich osobnych preferenciach .Ja som ho chcela mat redsi tak som ho varila kratsie.
5 minut pred skoncenim varenia pridame citronovu koru a stavu.
Ja si vzdy sterilizujem pohare..VZDY....Dzem rozdelime do poharov prevratime hore dnom a nechame tak minimalne 2 hodinky.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Jahoda+kiwi dzem

Jahoda+kiwi dzem

 

POTREBNÉ PRÍSADY

Do komentarov som pridala priamo iba link na moj blog .Cize ked nan kliknete dostanete sa priamo na moj blog :)Recept aj s obrazkovym postupom najdete aj na mojom blogu:http://madewithlovesk.blogspot.co.uk/2014/05/jahodakiwi-dzem.html

POSTUP PRÍPRAVY

Potrebujeme:2 poh pokrajanych jahod

1 poh pokrajaneho kiwi

1 1/4 poh krystaloveho cukru

stava z polky citronu

Postup:Do misky si dame jahody,kiwi a krystalovy cukor a premiesavame pokial nam ovocie pusti stavu.Dame do panvice/hrnca a varime na najvyssom ohni az pokial nam to nezhustne.(cca 8-10min).Dzem bude pripraveni ked varechou prejdete po strede a dzem sa pomalicky k sebe vrati.Pocas poslednych dvoch minut varenia som pridala citronovu stavu.Kedze tento dzem je iba malinka davka tak som ho naliala do pohara a dala do chladnicky.

Súvisiaci obrázok

Medvedí cesnak.

POTREBNÉ PRÍSADY

medvedí cesnak,voda,osoľ,korenie,olivový olej.

POSTUP PRÍPRAVY

Medvedí cesnak som videla teraz prvý krát.Doniesla som si hojne.Trošku som zmrazila,z trošky urobila pesto-nasekaný som zmiešala so soľou a olejom a napchala do pohárov.Uskladím v chladničke.Ale keďže si chcem urobiť zásobu aj na zimu,tak som si uvarila nálev.Do vody som dala soľ,korenie a olivový olej a prevarila.Zaliala teplým cesnak natlačený v pohárochteplým nálevom a budem pri 85C sterilizovať 5-10 m min.Snáď vydrží

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ŠAMPIŇÓNY V SLANOM NÁLEVE

ŠAMPIŇÓNY V SLANOM NÁLEVE

 

POTREBNÉ PRÍSADY

šampiňóny, voda, soľ

POSTUP PRÍPRAVY

Šampiňóny očistíme, umyjeme, naplníme do pohárov, zalejeme nálevom (1 lyžica soli na liter vody) a sterilizujeme 30 minút. Takto sterilizované šampiňóny vydržia v pohári niekoľko rokov a sú vhodné na ďalšiu úpravu (okrem grilovania a vyprážania). Energetická hodnota 100 g je 150 kJ.


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt UTOPENCI

UTOPENCI

POTREBNÉ PRÍSADY

špekáčiky, cibuľa, ocot, voda, korenie, vegeta

POSTUP PRÍPRAVY

Špekáčiky zbavíme šupky a nakrájame na 2 cm kolieska. Cibuľu olúpeme a nakrájame na kolieska. Navrstvíme do pohárov a zalejeme vriacim nálevom z 2 deci octu, litra vody, lyžičky čierneho mletého korenia a lyžice vegety. Poháre uzatvoríme viečkom a po vychladnutí odložíme do chladničky, kde ich necháme 1-2 dni odležať. Energetická hodnota 100 g je 1400 kJ. Dobrú chuť!

OBRÁZKOVÝ POSTUP S MALÝMI NÁHĽADMI


Budeme potrebovať špekáčiky alebo obyčajné párky, cubuľu, vodu, ocot, korenie, vegetu alebo soľ.


Špekáčiky zbavíme šupky a nakrájame na 2 cm kolieska. Cibuľu olúpeme a nakrájame na kolieska.


Navrstvíme do pohárov a zalejeme vriacim nálevom z 2 deci octu, litra vody, lyžičky čierneho mletého korenia a lyžice vegety. Poháre uzatvoríme viečkom a po vychladnutí odložíme do chladničky, kde ich necháme 1-2 dni odležať. Energetická hodnota 100 g je 1400 kJ. Dobrú chuť!

Súvisiaci obrázok

DŽEM Z MELÓNOVEJ ŠUPKY

POTREBNÉ PRÍSADY

šupky z červeného melónu, želírovací cukor, citrón, voda, jablčný ocot

POSTUP PRÍPRAVY

Melónové šupky zbavíme tmavozeleného okraju, nakrájame na malé kocky a vložíme do hrnca. Džem je chutnejší, keď na šupkách bude aj trochu červenej časti melónu. Pridáme 2 litre vody, 2 deci jablčného octu a pomaly varíme 2 hodiny. Po uvarení zlejeme, prepláchneme studenou vodou, pridáme kilo želírovacieho cukru, pol litra vody, citrónovú kôru, šťavu z 1 citróna a varíme až kým džem nezhustne. Môžeme si pomôcť ponorným mixérom a časť melónových kúskov rozmixovať na kašu. Horúci džem naplníme do pohárov, uzatvoríme viečkom a otočíme na 5 minút dnom nahor. Poháre potom zabalíme na pol dňa do deky alebo utierky.

OBRÁZKOVÝ POSTUP S MALÝMI NÁHĽADMI


Melónové šupky zbavíme tmavozeleného okraju, nakrájame na malé kocky a vložíme do hrnca. Džem je chutnejší, keď na šupkách bude aj trochu červenej časti melónu.


Pridáme 2 litre vody, 2 deci jablčného octu a pomaly varíme 2 hodiny.


Po uvarení zlejeme, prepláchneme studenou vodou, pridáme kilo želírovacieho cukru, pol litra vody, citrónovú kôru, šťavu z 1 citróna a varíme až kým džem nezhustne. Môžeme si pomôcť ponorným mixérom a časť melónových kúskov rozmixovať na kašu.


Horúci džem naplníme do pohárov, uzatvoríme viečkom a otočíme na 5 minút dnom nahor. Poháre potom zabalíme na pol dňa do deky alebo utierky.

Súvisiaci obrázok

Dozrievanie zelenych rajcin

POTREBNÉ PRÍSADY

4 L pohar , zel , rajcony a servitky

POSTUP PRÍPRAVY

do 4 L pohara , naukladame ,vyutierane do sucha rajciny , nie umyte .Na vrch dame servitky a dame hore dnom a na okno .

Súvisiaci obrázok

Sterilizovaná kápia do šalátov

POTREBNÉ PRÍSADY

Na 1 liter vody potrebujeme: 2 dl octu, 1 dl oleja, 50 g kryštálového cukru, 20 g soli, feferónka - nemusí byť -, nové korenie čierne korenie, bobkový list, kápia

POSTUP PRÍPRAVY

Tento nálev mám od mojej maminy, ale nezaváram ju celú ani ju neobáram ako ona, ale nakrájam, natlačím, zalejem, sterilizujem. Používam ju do šalátov spolu s nálevom, ktorý nikdy nevylievam.


POSTUP:

OBRÁZKOVÝ POSTUP S MALÝMI NÁHĽADMI


Kápiu umyjeme, očistíme, nakrájame na rezance, natlačíme do pohárov a zalejeme nálevom, ktorý si pripravíme zvarením všetkých surovín. Mala som 4 kg kápie, urobila som 18 pohárikov a nálev som si uvarila z 2 a pol litra vody. Sterilizácia - plech vyložíme novinami, poukladáme poháre, na plech nalejeme vody po okraj a pri 100°C sterilizujeme 1 hodinu. Potom uložíme pod "deku", kým nevychladne


Fajné recepty som vybrala z inernetu-su chutné inšpirujte sa.

www.inzeratyzdarma.cz - vložit inzerát.
Reklama zadarmo, zvýšenie návštevnosti
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt dakujem vám za návštevu png
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt fajné diétne recepty png
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one